Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowy projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 roku

Nowy projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 roku fotolia.pl

Resort energii skierował do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego nową wersję projektu „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku” Równocześnie trwają konsultacje publiczne tego projektu – do 29 listopada 2019 roku. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem i załącznikami, gdyż wynika z niego m.in. to, czy Polska zrealizuje cele unijne zakładane do 2020 r. i 2030 roku. Można się domyślać tego, że odpowiedź jest negatywna – i tak też wygląda sytuacja. 

W ocenie Ministerstwa „PEP2040” stanowi odpowiedź na najważniejsze wyzwania stojące przed polską energetyką w najbliższych dziesięcioleciach oraz wyznacza kierunki rozwoju sektora energii z uwzględnieniem zadań niezbędnych do realizacji w perspektywie krótkookresowej. Realizacja PEP2040 odbywać się będzie poprzez osiem kierunków działań w sektorze paliwowo-energetycznym, podzielonych na zadania wykonawcze.

Poza projektem dokumentu zasadniczego PEP2040, Ministerstwo Energii przedstawiło także trzy załączniki, które są jego nieodłącznymi częściami:

- Ocena realizacji poprzedniej polityki energetycznej państwa – w dokumencie podsumowano realizację priorytetów wskazanych w Polityce energetycznej Polski do 2030 roku oraz kierunków wynikających ze Strategii „Bezpieczeństwa energetyczne i środowisko – perspektywa do 2020 r.

- Wnioski z analiz prognostycznych dla sektora energetycznego – w dokumencie zaprezentowano szereg prognoz dla sektora paliwowo-energetycznego przy założeniu realizacji działań, które przesądza PEP2040. W szczególności przedstawiono projekcje zużycia energii pierwotnej i finalnej w podziale na rodzaj paliwa i sektory, prognozy wytwarzania i mocy zainstalowanej energii elektrycznej oraz cen dla poszczególnych grup odbiorców. Uwzględniono także nakłady inwestycyjne niezbędne do poniesienia w sektorze elektroenergetycznym.

- Strategiczna ocena oddziaływania na środowisko PEP2040 (SOOŚ) – w dokumencie przedstawiono analizę możliwego pozytywnego i negatywnego wpływu realizacji PEP2040 na środowisko – zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. 

Uwagi do dokumentów w ramach konsultacji publicznej można zgłaszać do 29 listopada 2019 r. wyłącznie drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. przy wykorzystaniu załączonego szablonu formularza MS Word lub MS Excel.

Wszelkie dokumenty – w tym projekt „Polityki…” oraz szablony – dostępne są tutaj

Źródło: www.gov.pl/energia

Czw., 14 Lst. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel