Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Od 1 stycznia w życie wejdzie mikrorachunek podatkowy. Można go sprawdzić już dziś

Od 1 stycznia w życie wejdzie mikrorachunek podatkowy. Można go sprawdzić już dziś fotolia.pl

Od 1 stycznia 2020 roku to właśnie za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego, zwanego inaczej mikrorachunkiem podatkowym, w urzędzie skarbowym opłacimy PIT, CIT i VAT. To, jaki będzie nasz rachunek, możemy sprawdzić już teraz w specjalnym generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl lub bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, nowy mikrorachunek ma być uproszczeniem, dzięki któremu podatnik będzie posiadał jeden, stały, indywidualny rachunek do opłat podatków CIT, PIT i VAT. Indywidualny rachunek podatkowy zacznie obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku. Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT pozostaną aktywne do 31 grudnia 2019 r.

Mikrorachunek podatkowy ma zapewnić szybszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT. Szybciej mają też być przesyłane zaświadczenia, np. o niezaleganiu w podatkach. Rachunek będzie też nadal aktywny po przeprowadzce lub zmianie siedziby firmy. Jeden rachunek wyeliminuje również konieczność szukania obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych, przez co ograniczona zostanie liczba omyłkowych przelewów na niewłaściwie konto.

Numer mikrorachunku można wygenerować już dzisiaj na stronie internetowej bądź w urzędzie skarbowym. Do wykonania tej czynności potrzebny będzie numer pesel w przypadku osób fizycznych lub NIP w przypadku organizacji. Jak zapewnia minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, generator rachunku działa całodobowo, zatem numer rachunku można sprawdzić w każdym miejscu i czasie, na dowolnym nośniku elektronicznym. Wygenerowanie i prowadzenie rachunku jest całkowicie bezpłatne.

Śr., 30 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn