Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak chronić historyczne miejsca pochówku? Przed nami konferencja „(Nie)zapomniane cmentarze”

Jak chronić historyczne miejsca pochówku? Przed nami konferencja „(Nie)zapomniane cmentarze” fotolia.pl

Cmentarze to miejsca niezwykle istotne dla dziedzictwa narodowego i zachowania pomników pamięci o poprzednich pokoleniach. Niestety wiele z nich pozostaje zaniedbanych i zapomnianych. Według szacunków ponad 10 000 cmentarzy nie posiada odpowiedniej opieki. Skutkiem niszczenia starych cmentarzy jest to, że często tereny, na których się znajdują zostają przeznaczane na cele komercyjne, a nawet mieszkaniowe i przemysłowe.

Zapomniane cmentarze znajdują się na terenie wielu polskich powiatów, dlatego ochrona tego wyjątkowego dziedzictwa narodowego powinna leżeć na sercu każdemu z nas. Jak chronić stare cmentarze? Jak wygląda obecnie ich stan prawny? I w końcu w jaki sposób włączać się w ich renowację? Na te i wiele innych pytań, postarają się odpowiedzieć uczestnicy ogólnopolskiej konferencji „(Nie)zapomniane cmentarze”, organizowanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich i Chrześcijańską Akademię Teologiczną.

Konferencja ma na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem zapomnianych cmentarzy i sprowokowanie do dyskusji na ten temat. Uczestnicy postarają się ustalić odpowiednie kierunki działania, które mogłyby przyczynić się do poprawy stanu polskich cmentarzy. Omówione zostaną też projekty zmian w przepisach prawa , które mogą służyć skutecznej ochronie zagrożonych nekropolii.

Do udziału w konferencji zaproszeni są wszyscy, którym leży na sercu los zapomnianych cmentarzy, a w szczególności przedstawiciele organizacji pozarządowych, kościołów i innych związków wyznaniowych, szkół wyższych i instytucji państwowych.

Konferencję otworzą J.M. ks. dr hab. Bogusław Milerski, Rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz dr hab. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Wystąpią również Naczelny Rabin Polski oraz przedstawiciele Kościołów w Polsce. W programie zaplanowano także panel ekspercki dotyczący ochrony prawnej starych cmentarzy, dyskusję, a także panel dobrych praktyk z udziałem specjalistów.

Konferencja będzie zatem nie tylko możliwością poznania obecnej sytuacji opuszczonych cmentarzy, ale też doskonałą okazją do dyskusji nad ich dalszym losem. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału.

Wydarzenie odbędzie się 23 października br. w godzinach: 11:00 – 16:30 w siedzibie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej przy ul. Broniewskiego 48 w Warszawie.  

Wt., 8 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn