Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O finansowych wyzwaniach dla samorządów. Za nami XIV Konferencja BGK dla JST

O finansowych wyzwaniach dla samorządów. Za nami XIV Konferencja BGK dla JST .

Jak w perspektywie finansowej sprostać wyzwaniom na najbliższe lata? Między innymi na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy XIV Konferencji KGK dla JST. Tematem tegorocznego spotkania było „Finansowanie rozwoju samorządów – potrzeby i możliwości”. Udział wzięło ponad 500 samorządowców, tym razem wśród uczestników pojawili się także reprezentanci spółek komunalnych.

Wyżej wymienionych wyzwań jest bowiem wiele – zaliczają się do nich między innymi: szybka rozbudowa infrastruktury, konieczność wypełnienia luki mieszkaniowej czy zmiany w polityce energetycznej. Niestety nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej na najbliższe lata nie przedstawia się obiecująco. Analiza Banku Gospodarstwa Krajowego przygotowana na tegoroczną konferencję dowodzi, że samorządy już teraz powinny szukać nowych źródeł finansowania. - Musimy też zastanowić się, jak uatrakcyjnić samorządy lokalne dla przedsiębiorstw, tych małych i średnich, które zasilają ich budżety poprzez podatki – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Czy samorządu zdołają utrzymać wysoką aktywność inwestycyjną, którą wykazywały się w ostatnich latach w dalszej perspektywie? Z analizy BGK wynika, że przede wszystkim miasta na prawach powiatu i województwa – nawet w dobrej sytuacji makroekonomicznej – w nadchodzących latach nie będą w stanie sfinansować swoich nakładów inwestycyjnych jedynie środkami dłużnymi. Stąd powinny już teraz szukać dodatkowych alternatywnych źródeł finansowania, jak np. partnerstwo publiczno-prywatne (PPP). - BGK w pierwszej i drugiej perspektywie dystrybuowania środków europejskich był przede wszystkim tym, który zapewniał wkład własny i domknięcie tego modelu finansowania dużych inwestycji infrastrukturalnych. Z drugiej strony bank jest również znakomitym partnerem w wyszukiwaniu alternatywnych modeli finansowania. Przykładem może być emisja obligacji przychodowych przez miasto Lublin, właśnie zrealizowana wspólnie z BGK przy bardzo trudnych uwarunkowaniach prawnych – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

BGK przedstawił również szeroką ofertę programów współfinansowania budownictwa mieszkaniowego. Szerzej na ten temat dla Dziennika Warto Wiedzieć wypowiedział się Dariusz Stachera, dyrektor zarządzając pionem programów mieszkaniowych w BGK (wywiad możesz przeczytać tutaj)

Konferencja BGK dla JST to niezmiennie jedno z najważniejszych miejsc debaty na temat kierunków rozwoju JST i narzędzi ich finansowania, łączące świat samorządu i biznesu.

Sob., 21 Wrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn