Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kraków rozpoczął walkę z paleniem w piecach

Kraków rozpoczął walkę z paleniem w piecach fotolia.pl

1 września na terenie Krakowa wszedł w życie całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Dotyczy on nie tylko pieców i palenisk węglowych, ale także kominków i ciężkich, stacjonarnych grillów. Za złamanie zakazu grożą kary: mandat do 500 zł, a nawet grzywna do 5000 zł w przypadku nie przyjęcia mandatu.

Co przepisy oznaczają w praktyce? Brak możliwości palenia w kominkach. W instalacjach spalania paliw dopuszczone będzie stosowanie wyłącznie: gazu ziemnego wysokometanowego lub zaazotowanego (w tym skroplonego gazu ziemnego), propan-butanu, biogazu rolniczego lub innego rodzaju gazu palnego oraz lekkiego oleju opałowego oraz brak możliwości użytkowania posadowionych na stałe ciężkich grilli ogrodowych, np. murowanych, związanych z podłożem na stałe lub ciężkich grilli działających niezmiennie w jednym miejscu. Będzie można za to stosować przenośne, lekkie grille, ruszty, rożna, z których korzysta się sezonowo, okazjonalnie, ponieważ w rozumieniu przepisów nie są one „instalacją”.

W związku z wprowadzeniem nowych przepisów trwają wzmożone kontrole głównie funkcjonariuszy straży miejskiej, którzy codziennie otrzymują zgłoszenia telefoniczne jak również poprzez aplikację mobilną. Strażnicy zdążyli już ukarać mężczyznę, który palił fornirem w piecu oraz innego obywatela, który w kominku palił śmieci.

Nowo wprowadzone przepisy mają się przyczynić do poprawy jakości powietrza w Krakowie, które jest jednym z gorszych w Polsce.

Źródło: www.krakow.pl

Wt., 3 Wrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek