Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ceny energii: w sobotę upływa czas na złożenie oświadczenia

Ceny energii: w sobotę upływa czas na złożenie oświadczenia fotolia.pl

Przypominamy, że niebawem upływa termin na złożenie oświadczeń, które będą podstawą uprawnienia do utrzymania ceny energii elektrycznej z dnia 30 czerwca 2018 r. w II półroczu 2019 roku.

Ustawa zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (tzw. ustawa o cenach prądu) obowiązuje od 29 czerwca 2019 roku. Zgodnie z jej przepisami, zachowanie uprawnienia do stabilizacji cen prądu na poziomie 2018 r. w II półroczu 2019 r. przez odbiorców końcowych z następujących grup:

  • mikro i mali przedsiębiorcy,
  • szpitale,
  • jednostki sektora finansów publicznych, do których zalicza się m.in. organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze oraz uczelnie publiczne,
  • inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej
  • wymaga złożenia przedsiębiorstwu energetycznemu, które jest stroną umowy sprzedaży energii elektrycznej albo umowy kompleksowej z tym odbiorcą, oświadczenia potwierdzającego status odbiorcy końcowego. Będzie ono podstawą uprawnienia do utrzymania ceny energii elektrycznej z dnia 30 czerwca 2018 r. w II półroczu 2019 roku.

Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do ustawy. Treść ustawy wraz z załącznikiem można znaleźć tutaj.

Oświadczenia należy w świetle przepisów ustawy składać do 27 lipca 2019 r. do właściwego przedsiębiorstwa energetycznego (29 lipca 2019 r. – ze względu na to, że 27 lipca 2019 r. przypada w sobotę – przyp. red.).

Ponadto informujemy, że 23 lipca 2019 roku zostało ogłoszone rozporządzenie Ministra Energii z dnia 19 lipca 2019 r. w sprawie sposobu obliczenia kwoty różnicy ceny i rekompensaty finansowej oraz sposobu wyznaczania cen odniesienia.

Źródło: www.gov.pl/energia

Czw., 25 Lp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel