Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przyszłość samorządu w Polsce – ogólnokrajowa debata

Przyszłość samorządu w Polsce – ogólnokrajowa debata fotolia.pl

Prezydent Miasta Gdańska i Prezydent Miasta Sopotu zapraszają na ogólnokrajową debatę na temat przyszłości samorządu w Polsce.

Założenia dotyczące spraw najważniejszych dla mieszkańców zostały zapisane w formie 21 Tez samorządowych. Ich wspólnym mianownikiem jest potrzeba wzmocnienia wspólnot lokalnych w decydowaniu o kwestiach dla nich najistotniejszych. Silne samorządy budują bowiem silne państwo.

Obecnie prowadzone są szerokie konsultacje dotyczące zagadnień zapisanych w 21 Tezach.

Każdy obywatel może uczestniczyć w tej debacie i zgłosić swoje uwagi oraz propozycje na stronie internetowej www.SamorzadyDlaPolski.pl. W wolnej chwili wypełnić można ankietę, kliknąć na tezy, które są szczególnie ważne oraz zaznaczyć swoje uwagi w celu wzmocnienia brzmienia któregoś postulatu.

Prezydent Gdańska i Prezydent Sopotu zachęcają również do organizowania spotkań i paneli dyskusyjnych w gminach. Informacje na temat spotkań zamieszczane będą na stronie internetowej, a także na profilu Samorządy dla Polski na Facebooku. Udostępniane będą też wytyczne, materiały graficzne i organizacyjne – kontakt pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Efektem konsultacji i rozmów będzie 21 postulatów samorządowych, które zaprezentowane będą w Gdańsku 31 sierpnia br. Na ich podstawie przygotowane zostaną projekty ustaw, które przekazane będą do Sejmu RP nowej kadencji. Sprawy najważniejsze dla mieszkańców, takie jak oświata, ochrona zdrowia, czyste powietrze, czy rozwój dróg lokalnych – nie powinny być zarządzane centralnie z Warszawy, z pominięciem głosu wspólnot lokalnych.

Prezydent Gdańska i Prezydent Sopotu zapraszają również do udziału w uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej na Westerplatte 1 września o godz. 4:45. Zwyczaj corocznych uroczystości o świcie na gdańskim półwyspie Westerplatte zainicjował 1 września 1998 roku śp. prezydent Paweł Adamowicz. Od wielu lat w uroczystościach biorą udział premierzy i prezydenci RP. Do udziału w 80. rocznicy obchodów wyjątkowo zaproszeni zostali również burmistrzowie kilkudziesięciu miast świata, które odegrały szczególne, symboliczne znaczenie w trakcie wojny.

Prezydenci zachęcają również, aby w trakcie debaty o przyszłości polskich miast i wsi, jak i podczas uroczystości upamiętniającej wybuch wojny światowej po raz kolejny pokazać solidarność polskiego samorządu terytorialnego.

Źródło: List Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i Prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego

Pt., 19 Lp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska