Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Negatywnie o projekcie ustawy o Westerplatte

Negatywnie o projekcie ustawy o Westerplatte fotolia.pl

Zarządy Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich negatywnie opiniują poselski projekt ustawy dotyczącej Westerplatte. Uważają, że stanowi on zignorowanie kardynalnych zasad Konstytucji RP.

Zarządy Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich negatywnie opiniują poselski projekt ustawy dotyczącej Westerplatte, zawarty w druku 3454. Uważają, że jej uchwalenie będzie stanowić niebezpieczny precedens pozbawienia społeczności miasta własności, który pozornie jest niesprzeczny z Konstytucją, jednak w istocie stanowi obejście, a nawet zignorowanie jej kardynalnych zasad.

Ustawa przewiduje wywłaszczenie nieruchomości stanowiących własność miasta Gdańska na wskazany w projekcie ustawy cel publiczny (rzekomo nowy, incydentalnie ustanawiany poza celami określonymi w art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami).  Zarządy ZMP i UMP zwracają uwagę, że proponowana ustawa ignoruje dotychczasowe zaangażowanie społeczności miasta Gdańska we właściwe upamiętnienie tego tak ważnego w historii Polski miejsca, lekceważąc dotychczasowe działania władz i instytucji miejskich na rzecz godnego zagospodarowania Westerplatte. Apelują do posłów Prawa i Sprawiedliwości o wycofanie tego niesprawiedliwego i sprzecznego z duchem Konstytucji, zwłaszcza z zasadą pomocniczości państwa, projektu ustawy.

Opinia jest dostępna tutaj.

Pt., 14 Czrw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska