Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Majowy konwent starostów kujawsko-pomorskich

Majowy konwent starostów kujawsko-pomorskich fot. www.brodnica.com.pl

30 i 31 maja br. starostowie z terenu województwa kujawsko-pomorskiego spotkali się, aby rozmawiać o ważnych dla samorządów powiatowych problemach i wyzwaniach. Gospodarzem konwentu był powiat brodnicki. 

W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci 23 powiatów oraz przedstawiciele Związku Powiatów Polskich. Tradycją brodnickich spotkań stało się uczestnictwo w obradach skarbników powiatów. Jednym z głównych punktów dyskusji w Wądzyniu było bowiem omówienie finansów samorządów powiatowych pod kątem szans i zagrożeń. Obrady otworzył przewodniczący konwentu, starosta wąbrzeski - Krzysztof Maćkiewicz. Gospodarz spotkania, starosta brodnicki Piotr Boiński przedstawił gościom przedstawicieli administracji samorządu powiatowego, a następnie zaprosił do obejrzenia audiowizualnej prezentacji powiatu brodnickiego.

Starosta żniński Zbigniew Jaszczuk przedstawił informację o stanie realizacji prac geodezyjnych i kartograficznych w ramach projektu „Infostrada Pomorza i Kujaw 2.0” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Na temat bieżących działań Związku Powiatów Polskich w związku z aktualnymi pracami legislacyjnymi dotyczącymi samorządu terytorialnego mówił na konwencie Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora biura ZPP. Poruszył m.in. temat proponowanej nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, który to projekt wyklucza powiaty z grona podmiotów mogących przyjmować lokalne strategie rozwoju, a także umożliwia gminom tworzenie wspólnych strategii rozwoju, przy czym, nawet jeśli terytorialnie mają one zasięg powiatowy to powiat jako jednostka samorządu terytorialnego może być pominięty przy pracach nad strategią.

Grzegorz Kubalski wspomniał też o planowanych nowych zasadach korespondencji urzędowej. Zgodnie z ideą ministra cyfryzacji, wyrażoną w projekcie ustawy o elektronizacji doręczeń, całość korespondencji wychodzącej z urzędów będzie wysyłana w drodze elektronicznej do pocztowego operatora wyznaczonego, w praktyce do Poczty Polskiej. Poczta Polska podmiotom mającym skrzynki do doręczeń elektronicznych prześle korespondencję elektronicznie, a dla pozostałych wydrukuje i wyśle drogą tradycyjną (usługa hybrydowa). Zarówno za przesyłkę elektroniczną, jak i hybrydową trzeba będzie zapłacić cenę porównywalną z cenami obecnych usług. Prelegent poruszył także temat nowelizacji przepisów mających w założeniu spowodować łatwiejsze inwestowanie, w tym ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która trafiła właśnie do konsultacji, Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz Prawa budowlanego. Wspomniał też o problemach edukacji oraz ochrony zdrowia. Uczestnicy konwentu omówili również sprawy bieżące, z jakimi zmagają się samorządy powiatowe.

Źródło: www.brodnica.com.pl

Czw., 6 Czrw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska