Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pomoc dla poszkodowanych w powodzi

Pomoc dla poszkodowanych w powodzi fotolia.pl

Pomoc przeznaczona jest dla rodzin i osób samotnie gospodarujących, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb bytowych.

Osoby poszkodowane mogą starać się o zasiłek w kwocie do 6 000 zł. Podstawą do wypłaty jest przeprowadzony wywiad środowiskowy - część VII kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego. Wypłaty świadczenia dokonuje właściwy terytorialnie ośrodek pomocy społecznej.

Możliwe jest także uzyskanie pomocy w remoncie budynku mieszkalnego. Kwota zasiłku w tym wypadku wynosi do 20 tysięcy złotych. W szczególnie uzasadnionych przypadkach kwota zasiłku może być wyższa niż 20 tysięcy złotych,  ale nie wyższa niż 100 tysięcy złotych. Wysokość świadczenia pomniejsza się o kwotę już przyznanego zasiłku celowego na to samo zdarzenie w wysokości 6 tysięcy złotych.

Uzyskać można także pomoc w przypadku potrzeby całkowitej odbudowy budynku. W tym wypadku niezbędna jest decyzja o nakazie rozbiórki oraz oszacowanie szkody przez osobę posiadająca uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości. Kwota zasiłku nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych. Wysokość świadczenia pomniejsza się o kwotę już przyznanego zasiłku celowego na to samo zdarzenie w wysokości 6 tysięcy złotych oraz zasiłku w wysokości 20 tysięcy złotych lub wyższej.

Wszystkich szczegółowych informacji można zasięgnąć w najbliższym miejsca zamieszkania Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w urzędach gmin. Szczegółowe informacje można uzyskać również na stronie internetowej: www.mswia.gov.pl.

Źródło: MRPiPS

Czw., 23 Mj. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek