Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dziedziczenie a wypis z operatu ewidencji

Dziedziczenie a wypis z operatu ewidencji fotolia.pl

Skarżąca wystąpiła do Starosty o wydanie wypisów z operatu ewidencji gruntów i budynków. Swój interes prawny – który musiała wykazać zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne wywodziła z tego, iż w związku ze śmiercią rodziców jako osoba zainteresowana, chce przeprowadzić postępowanie spadkowe i dział majątku spadkowego po zmarłych rodzicach. Organy I i II instancji odmówiły Skarżącej wydania wypisów. Zdania organów nie podzielił WSA w Krakowie – i przyznał rację Skarżącej.

Sąd podkreślił, że Skarżąca w toku postępowania wielokrotnie wskazywała, iż żądany dokument jest jej niezbędny w postępowaniu spadkowym. Skarżąca w jednym postępowaniu chce uregulować sprawy spadkowe. Jak wskazał WSA, nie jest rolą organów ewidencyjnych narzucanie skarżącej kilkuetapowego sposobu załatwienia spraw spadkowych. Jeżeli wolą Skarżącej jest łączne rozpoznanie jej żądań, tj. stwierdzenie nabycia spadku, jego dział i zniesienie współwłasności, to ma ona do tego prawo. Odmowa wydania wypisów i wyrysów zmusza Skarżącą do przeprowadzenia postępowania co najmniej dwuetapowo, tzn. najpierw powinna ona przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku, następnie z odpowiednim dokumentem, tj. postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku lub aktem poświadczenia dziedziczenia udać się do Starosty – i dopiero po uzyskaniu wypisów i wyrysów przeprowadzić dział spadku i zniesienie współwłasności.

Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Skarżąca wskazała przepisy stanowiące podstawę jej interesu prawnego w żądaniu uzyskaniu wypisów i wyrysów z ewidencji gruntów. Jest ona następcą prawnym swoich rodziców będących właścicielami wymienionych we wniosku działek, a więc z chwilą ich śmierci sama stała się wraz z siostrą współwłaścicielką ww. nieruchomości. W toku całego postępowania administracyjnego nie pojawiły się żadne przesłanki mogące świadczyć o odmiennym stanie faktycznym, tj. o tym, że nie jest ona wraz z siostrą następcą prawnym swoich rodziców. Tym samym według Sądu udokumentowanie aktami stanu cywilnego następstwa prawnego po zmarłych stanowi podstawę do wydania wypisu z ewidencji gruntów.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 11 kwietnia 2019 r., III SA/Kr 32/19

Źródło: CBOSA

Śr., 8 Mj. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel