Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

To już pewne: nowe PZP jednak od 1 stycznia 2021 r.

To już pewne: nowe PZP jednak od 1 stycznia 2021 r. fotolia.pl

Jak wynika z najnowszego tekstu projektu ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo zamówień publicznych (z dnia 4 kwietnia 2019 r.), nowe PZP wejdzie w życie nie jak zapowiadano od 1 stycznia 2020 r., lecz od 1 stycznia 2021 roku. 

Z perspektywy wielokrotnych zapewnień przedstawicieli Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wydawało się to błędem redakcyjnym w nowej wersji projektowanych Przepisów wprowadzających. Jednak przedstawiciele resortu na kwietniowym posiedzeniu Zespołu ds. Infrastruktury Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego potwierdzili, że jest to jak najbardziej zamierzone postanowienie. Równocześnie Ministerstwo chce utrzymać dotychczasowe tempo prac nad projektami, stąd też Marek Niedużak, Podsekretarz Stanu w MPiT wystąpił do KWRiST o upoważnienie Zespołu do wydania opinii wiążącej nt. projektu ustawy PZP oraz Przepisów wprowadzających. KWRiST takowego upoważnienia udzieliła. Zespół będzie rozpatrywał przywołane projekty na posiedzeniu zwołanym na 8 maja 2019 roku. 

Przypomnijmy, że aktualna, kwietniowa wersja nowego PZP różni się istotnie od wersji styczniowej. Jak wspominaliśmy tutaj, obecne brzmienie zostało skonstruowane w duchu sprzyjającym prywatnym przedsiębiorcom. Jest tak ze względu m.in. na przepisy dotyczące ograniczeń przy udzielaniu zamówień bagatelnych, utrudnienie umożliwienia udzielania zamówień in-house czy zawężenie możliwości stosowania kar umownych. Pytanie, czy takie rozwiązania nie są zbyt daleko idący ukłonem w stronę sektora prywatnego?

Sob., 27 Kw. 2019 0 Komentarzy
Bartłomiej Zydel
Redaktor Bartłomiej Zydel