Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Metody obliczania stawek za zadania zlecone do zmiany

Metody obliczania stawek za zadania zlecone do zmiany fotolia.pl

Trzeba pilnie opracować nowy system ustalania kwot dotacji celowych, którzy w rzeczywisty sposób spełni zasadę adekwatności – wynika ze stanowiska Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego dotyczącym metodologii obliczania stawek za zadania zlecone.

Zrzeszenie odmawia przekazania wojewodzie danych statystycznych obejmujących liczbę czynności z zakresu zadań zleconych – sprawy obywatelskie. A to dlatego, że jak podaje, obowiązujący system ustalania kwot dotacji nie spełnia zasady adekwatności wynikającej z przepisów ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego i ustawy o finansach publicznych.

- Od początku funkcjonowania obecnego systemu przekazywane kwoty dotacji celowych nie pozwalały na pokrycie wszystkich kosztów związanych z realizacją zadań zleconych, zmuszając tym samym gminy do przekazywania środków własnych, aby było możliwe zagwarantowanie pełnego i terminowego wykonywania tych zadań. Mimo wielu wcześniejszych apeli JST wskazujących na potrzebę zmiany tego systemu, sytuacja nie uległa zmianie. Tym samym uznać należy, że narzucony sposób ustalania dotacji celowej jest dysfunkcjonalny i wymaga natychmiastowej reformy. – czytamy w stanowisku.

Sob., 20 Kw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska