Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kłopotliwe grunty Skarbu Państwa

Kłopotliwe grunty Skarbu Państwa fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Lubelskiego przyjął stanowisko w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa.

Przypomina w nim, że Rada Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, przyjmuje politykę gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa. Organem reprezentującym Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami jest starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej.

Jednym z zadań starosty jest prowadzenie spraw dotyczących ewentualnej sprzedaży nieruchomości należących do zasobu. Procedura zbycia mienia jest możliwa po uzyskaniu zgody wojewody. Jak informuje Konwent, w ostatnim czasie liczne wnioski osób zainteresowanych nabyciem mienia Skarbu Państwa są rozpatrywane negatywnie. Wojewoda nie wyraża zgody na sprzedaż, uzasadniając swoje stanowisko tym, że zasadnym jest wstrzymanie się ze zbywaniem nieruchomości do czasu sprecyzowania zasad, w oparciu o które odbywać się ma gospodarowanie tymi nieruchomościami. Każdy wniosek po szczegółowej i wnikliwej analizie nie tylko pod kątem prawnym, ale i skutków ekonomiczno–finansowych dla Skarbu Państwa jest rozpatrywany indywidualnie. W części wnioski o sprzedaż z uwagi na stan zagospodarowania nieruchomości, konieczność ponoszenia wydatków z tytułu utrzymania i  zabezpieczenia nieruchomości znajdują uzasadnienie do procedowania w kierunku zbycia.

Dlatego w celu usprawnienia gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa i dbałości o interesy Skarbu Państwa starostowie z województwa lubelskiego wnoszą o przyspieszenie prac legislacyjnych zmierzających do opracowania i przyjęcia polityki gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa.

Śr., 10 Kw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska