Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W sprawie pełnienia całodobowych dyżurów przez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

W sprawie pełnienia całodobowych dyżurów przez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego apeluje o ujednolicenie sposobu organizacji oraz trybu pracy Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego wraz z zapewnieniem samorządom powiatowym finansowania tego zadania.

W stanowisku z 15 marca 2019 r. przypomina o raporcie Najwyższej Izby Kontroli dotyczącym zarządzania kryzysowego, w którym to Izba podniosła kwestię pełnienia całodobowych dyżurów zapewniających przebieg informacji na potrzeby zarządzania kryzysowego. - Najwyższa Izba Kontroli za niewłaściwe przygotowanie PCZK do swojej roli uznała powierzenie całodobowego dyżuru po godzinach pracy urzędu i w dni wolne tylko jednemu pracownikowi. – podają starostowie.

Samorządowcy wyjaśniają, że zgodnie ustawą o zarządzaniu kryzysowym organizację, siedzibę oraz tryb pracy powiatowego centrum zarządzania kryzysowego, w tym sposób całodobowego alarmowania członków zespołu zarządzania kryzysowego oraz sposób zapewnienia całodobowego obiegu informacji w sytuacjach kryzysowych, określa starosta. Ale jak tłumaczą, zapis ten nie określa w sposób jednoznaczny zasad obsługi PCZK, co prowadzi do rozbieżności związanych z realizacją zadania.

- Najważniejszym ogniwem niezbędnym do zapewnienia całodobowego, nieprzerwanego dyżuru jest zasób kadrowy w wymiarze minimum 5 etatów. Ponadto należałoby również rozważyć stworzenie jednolitego systemu łączności dla stanowiska PCZK i służb ratowniczych, który umożliwiałby sprawne przekazywanie informacji. Koszty związane z zapewnieniem sprawnego systemu całodobowych dyżurów znacznie obciążą budżet powiatu, a wygospodarowanie dodatkowych środków finansowych nie jest możliwe.

W związku z powyższym Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego apeluje o ujednolicenie sposobu organizacji oraz trybu pracy Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego wraz z zapewnieniem samorządom powiatowym finansowania tego zadania. – czytamy w stanowisku.

Śr., 3 Kw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska