Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Perły Samorządu w Gdyni

Perły Samorządu w Gdyni .

Dziennik Gazeta Prawna, miasto Gdynia oraz Związek Powiatów Polskich zapraszają na kolejny, trzeci już kongres „Perły Samorządu”, który odbędzie się 23-24 maja 2019 r. w Gdyni.

Doroczne spotkanie na stałe wpisało się do kalendarza polskich samorządowców, jest bowiem nie tylko okazją do odebrania prestiżowego wyróżnienia – dla najlepszych samorządów, skarbników i gmin najbardziej zaangażowanych w aktywizację sportową dzieci i młodzieży – lecz także do udziału w debatach i śledzenia wystąpień znanych specjalistów na temat spraw, które samorządów dotyczą.

W tym roku tematyka spotkań będzie m.in. dotyczyła jednego z najbardziej palących problemów – gospodarki odpadami i coraz bardziej restrykcyjnych regulacji, ale też rzeczywistej konieczności zadbania o środowisko – lokalne i globalne.

Inne wyzwanie to gospodarka nieruchomościami – już dziś skomplikowana z powodu często niewyjaśnionego statusu własnościowego, a dodatkowo nastręczająca problemów w związku z reformą dotyczącą przekształcenia własności gruntów.

Kolejnym problemem są zmiany w systemie oświaty – zaprojektowane centralnie, ale główny ciężar ich realizacji spada na samorządy. Jak sobie z nim poradzić?

Omawiane będą nie tylko diagnozy aktualnych problemów. Rozmowy dotyczyły będą także tego, jak może – i powinna – wyglądać gmina wcale nie tak odległej przyszłości. Co robić, by przyciągnąć nowych mieszkańców? Jak zatrzymać dotychczasowych? Czy wystarczą „twarde” inwestycje, czy trzeba zapewnić swoim (także przyszłym bądź ewentualnym) obywatelom przyjemność i komfort mieszkania w przyjaznym i pięknym otoczeniu? Uczestnicy porozmawiają także o sposobach na jak najefektywniejszą komunikację z mieszkańcami i informacji, która w dobie spektakularnego rozwoju technologii musi nadążać za potrzebami, przyzwyczajeniami i... apetytami obywateli.

Nie zapominając, że realizacja zadań gminy to także wysiłek finansowy, podjęte zostaną tematy: Na co samorządy będą mogły liczyć w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej? Jak poszukiwać alternatywnych źródeł finansowania?

Więcej informacji: www.gazetaprawna.pl/perlysamorzadu2019

Wt., 26 Mrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka