Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak magazynować odpady?

Jak magazynować odpady? fotolia.pl

Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów.Tym samym minister właściwy do spraw środowiska zamierza skorzystać z fakultatywnego upoważnienia do wydania rozporządzenia, zawartego w art. 25 ust. 7 i 8 ustawy o odpadach. W rozporządzeniu mają zostać określone szczegółowe wymagania dla magazynowania odpadów, obejmującego wstępne magazynowanie odpadów przez wytwórcę odpadów, tymczasowe magazynowanie odpadów przez prowadzącego zbieranie odpadów oraz magazynowanie odpadów przez prowadzącego przetwarzanie odpadów, kierując się właściwościami odpadów, wymaganiami ochrony środowiska, życia i zdrowia ludzi oraz ograniczeniem uciążliwości związanych z magazynowaniem odpadów. Zostanie także określony czas magazynowania, kierując się rodzajem magazynowania i właściwościami odpadów. 

Wyłączenia

Przepisów projektowanego rozporządzenia nie będzie się stosować między innymi do wytwórców odpadów komunalnych lub do władającego nieruchomością, który zbiera odpady komunalne wytwarzane na terenie tej nieruchomości. Wyłączenie obejmie także wytwórców nieobjętych obowiązkiem prowadzenia ewidencji odpadów.

Wymagania

Magazynowanie odpadów będzie musiało mieć miejsce w wydzielonej i przeznaczonej wyłącznie do tego celu instalacji, obiekcie budowlanym lub jego części lub innym miejscu magazynowania odpadów. Miejsca takie będą musiały być odpowiednio zaprojektowane i wyposażone, z zapewnioną odpowiednią pojemnością, zabezpieczone przed uwolnieniem się do gleby, wód powierzchniowych i podziemnych odcieków z miejsc magazynowania odpadów. Zapewniona będzie musiała zostać właściwa rotacja odpadów – tak aby odpady magazynowane najdłużej były usuwane w pierwszej kolejności. Będzie trzeba również zapewnić możliwość określenia w dowolnej chwili stanu magazynowanych odpadów, czyli miejsca składowania, rodzaju odpadów i ich masy.

Te wymogi są wymogami „generalnymi”. W § 6 – § 10 projektu umieszczono przepisy zawierające obostrzenia dla określonych kategorii odpadów: odpadów niebezpiecznych, odpadów medycznych i weterynaryjnych, o właściwościach zakaźnych, wyszczególnionych odpadów posiadających właściwości palne, odpadów ulegających biodegradacji oraz zbiorników z gazem.

Czy trzeba było?

Jak wskazują sami projektodawcy w Ocenie Skutków Regulacji, w innych państwach europejskich brak jest regulacji prawnych analogicznych do proponowanych – albo przyjmują one postać wytycznych (Wielka Brytania), albo dotyczą konkretnych rodzajów odpadów (Austria). Planowane rozporządzenie ma mieć odmienny, niejako „generalny” charakter. Wydaje się więc, że należałoby zastanowić się raz jeszcze nad tym, czy „sytuacja odpadowa” w kraju wymaga skorzystania z fakultatywnej – wszak minister może, a nie musi –  podstawy i wprowadzenia przepisów „generalnych”. 

Z projektem można zapoznać się tutaj.

Pt., 15 Lt. 2019 0 Komentarzy
Bartłomiej Zydel
Redaktor Bartłomiej Zydel