Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

100 tysięcy kamer w mieście. Co z prywatnością?

100 tysięcy kamer w mieście. Co z prywatnością? fotolia.pl

Mieszkańców miasta Kraków zaniepokoił pomysł umieszczenia 3500 nowych kamer w dzielnicy Czerwony Prądnik a docelowo 100 000 w całym mieście. W ten sposób miasto chce walczyć z przestępczością. Rzecznik Praw Obywatelskich napisał w tej sprawie do prezydenta miasta.

Celem umieszczenia aż tylu kamer w mieście jest reedukacja przestępczości pospolitej praktycznie do zera oraz zlikwidowanie problemów z zaginięciami osób i zwiększenie bezpieczeństwa policjantów i strażników miejskich podczas interwencji w miejscach publicznych. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził zaniepokojenie skutkami stałej, praktycznie totalnej obserwacji praktycznie każdego miejsca w przestrzeni publicznej miasta. Zwrócił także uwagę na fakt, że prywatność jednostki jest wartością chronioną konstytucyjnie oraz przez unijne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, które do tego wprowadziło zasadę minimalizacji danych (muszą być adekwatne, stosowne oraz ograniczone do tego, co niezbędne do celów, w których są przetwarzane).

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wskazał zaś, iż podejmując decyzję o wprowadzeniu monitoringu, administrator musi pamiętać o przeprowadzeniu oceny skutków dla ochrony danych.

Źródło: RPO

Śr., 13 Lt. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek