Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Stare kopciuchy nareszcie ekologiczne

Stare kopciuchy nareszcie ekologiczne fotolia.pl

W Krakowie przy szkołach powstało ponad 100 stojaków rowerowych, a wykonane zostały one ze starych „kopciuchów”, przetopionych w hucie ArcelorMittal w Krakowie.

Złomowane piece, likwidowane dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta, gromadzone były w hucie przez cały rok. Montaż pierwszej partii stojaków został zakończony, ale przedsiębiorstwo nadal zbiera stare paleniska, z których – po przetopieniu – wyprodukuje kolejne stojaki na rowery. Staną one przy krakowskich ulicach, przyczyniając się do rozwoju infrastruktury rowerowej.

Wygląd stojaków nawiązuje do krakowskich Sukiennic i taka praktyczna ozdoba służy już uczniom 20 szkół. Prowadzony przez kombinat program „Jutro bez smogu”, zachęca mieszkańców Krakowa do wymiany starych pieców, które jak podaje Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, są źródłem ponad połowy emisji pyłu zawieszonego PM10 do środowiska. Dzięki recyklingowi stali z nieekologicznych "kopciuchów" – krakowska huta promuje transport rowerowy, którego upowszechnianie również pozytywnie wpłynie na jakość powietrza.

Szkoły, do których trafiły podpory do rowerów oraz sam projekt stojaka wybrali w internetowych głosowaniach mieszkańcy Krakowa. Do konkursu, w którym wyłoniono zwycięski projekt stojaka, zgłoszono blisko 200 prac. Łącznie w głosowaniach w ramach programu „Jutro bez smogu” wzięło udział ponad 20 tysięcy krakowian.

Przedsiębiorstwo wypłaca też mieszkańcom Krakowa, którzy wymieniają źródło ciepła na ekologiczne, bonus finansowy jako zachętę do likwidacji przestarzałych pieców. 150 złotych to forma dodatkowej nagrody dla wszystkich, którzy zdecydowali się skorzystać z dofinansowania Urzędu Miasta Krakowa w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji i wymienić stary piec. W 2018 roku z bonusów ufundowanych przez właściciela krakowskiej huty skorzystało już ponad 800 osób.

Według Urzędu Miasta Krakowa do likwidacji pozostało jeszcze 5,7 tys. „kopciuchów”. W ostatnich trzech latach zdemontowano aż 18 tys. wyeksploatowanych palenisk, które zastąpiono bardziej ekologicznymi, głównie gazowymi, systemami ogrzewania.

Termin obowiązkowej wymiany źródeł ciepła w Krakowie mija 1 września 2019 roku, kiedy wejdzie w życie tzw. uchwała antysmogowa,od tej daty w mieście nie można będzie palić węglem ani drewnem.

Źródło: krakow.pl

Śr., 2 St. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska