Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Za śmieci płaci ten kto je wytwarza

Za śmieci płaci ten kto je wytwarza fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu rozpoznał sprawę, w której nieruchomość od kilku lat była wynajmowana, nie zamieszkiwał jej właściciel a pomimo tego organy domagały się opłaty za gospodarowanie odpadami wyłącznie od właściciela. Sąd uznał, że działanie to było nieuzasadnione bowiem przepisy gwarantują ponoszenie opłat za odpady, przez tego kto je faktycznie wytwarza, natomiast nie zawsze jest to właściciel.

W przedmiotowej sprawie Decyzją Kierownika Referatu Gospodarki Odpadami działającego z upoważnienia Burmistrza Miasta i Gminy z urzędu określono wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości. Z uzasadnienia decyzji wynikało, że organ w sierpniu 2017 r. wezwał właściciela nieruchomości do złożenia deklaracji, który jednak zaniechał dokonania tej czynności. Miesiąc później właściciel skierował do urzędu pismo, w którym poinformował, że podmiotami zobowiązanymi do ponoszenia opłaty za odpady są aktualni mieszkańcy nieruchomości a nie on. Burmistrz jednak nie zgodził się ze zdaniem właściciela, natomiast ten ostatni odwołał się od decyzji. Sprawą zajęło się samorządowe kolegium odwoławcze, które decyzje utrzymało w mocy. SKO uznało bowiem, że przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jasno wskazują, że zobowiązanym do ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest właściciel nieruchomości. Natomiast najemcy lokali nie są w żadnym stopniu osobami władającymi nieruchomością, są jedynie użytkownikami poszczególnych jej części. Dlatego osobą zobowiązaną do złożenia deklaracji był właściciel nieruchomości. W obliczu powyższego, złożył on skargę do sądu administracyjnego. 

Rozpoznający sprawę Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że skarga zawiera uzasadnione podstawy, ponieważ wydane w sprawie decyzje administracyjne naruszają prawo. WSA uznał, że w sytuacji, w której nieruchomość pozostaje w posiadaniu samoistnym lub zależnym, wobec czego ma i swojego właściciela i inny podmiot, który nią faktycznie włada, uznać należy, że zobowiązanym do wykonania obowiązków nałożonych ustawą jest podmiot faktycznie władający nieruchomością. Sąd podkreślił, że regulacja ta gwarantuje ponoszenie opłaty za odpady komunalne przez podmiot, który je faktycznie wytwarza.

WSA wskazał, że w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ustawodawca przyjął szersze definicję właściciela niż wynika to z art. 140 Kodeksu Cywilnego. W sytuacji, w której nieruchomość nie jest zamieszkiwana przez jej właściciela od kilku lat i jest wynajmowana, to pozbawione argumentów jest twierdzenie, że to wyłącznie właściciel nieruchomości jest zobowiązany do składania deklaracji i ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami.

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 listopada 2018 r., sygn. ISA/Po 510/18

Źródło: CBOSA

Pt., 11 St. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek