Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gospodarka finansowa JST. Analiza GUS

Gospodarka finansowa JST. Analiza GUS fotolia.pl

Informacje o wykonaniu budżetów i sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego różnych rodzajów znajdziemy w przygotowanej przez Główny Urząd Statystyczny publikacji „Gospodarka finansowa jednostek samorządu terytorialnego 2017”.

Wykorzystane w pracy dane pochodzą ze sprawozdawczości Ministerstwa Finansów oraz statystyk opracowywanych przez Główny Urząd Statystyczny.

W opracowaniu omówiono ogólne zasady gospodarki budżetowej samorządów lokalnych, akcentując zmiany systemowe i legislacyjne wprowadzone w analizowanym okresie. W dalszej części publikacji podano informacje na temat wykonania budżetów jednostek samorządu terytorialnego ogółem oraz gmin, miast na prawach powiatu, powiatów i województw. Dane budżetowe za 2017 r. zostały zaprezentowane na tle wyników osiągniętych w poprzednich latach. Aneks statystyczny, dostępny wyłącznie w wersji elektronicznej, na stronie www.stat.gov.pl, zawiera szeregi czasowe dochodów, wydatków, wyników, przychodów i rozchodów oraz zobowiązań samorządów lokalnych od 2003 r.

W obecnej edycji wyodrębnione zostało zagadnienie długu budżetów samorządów terytorialnych i rozwinięta jego analiza, w tym przedstawiono także kształtowanie się zadłużenia szerszej kategorii finansów publicznych jakim jest dług podsektora samorządowego.

Publikacja jest dostępna tutaj.

Sob., 5 St. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska