Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ostrożniej z nadawaniem nazw ulicom

Ostrożniej z nadawaniem nazw ulicom fotolia.pl

Niezgodność treści uchwały z załącznikiem graficznym (obrazującym przebieg ulicy) oraz brak uzyskania zgody właścicieli nieruchomości, na których zlokalizowana jest przedmiotowa droga wewnętrzna – to najważniejsze motywy, na podstawie których Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie unieważnił uchwałę Rady Gminy w sprawie nadania nazwy ulicy. 

Rada Gminy w drodze uchwały nadała ulicy (drodze wewnętrznej) nazwę. Podstawę do jej podjęcia stanowił art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 8 ust. 1a ustawy o drogach publicznych. Inspiracją do wydania uchwały była inicjatywa mieszkańców.

Jednak okazało się, że grupa inicjatywna to nie wszyscy właściciele działek, po których przebiega droga. Jak można się domyślić, pozostali właściciele zaskarżyli uchwałę w trybie art. 101 ustawy o samorządzie gminnym.

Skąd wziął się błąd? Wynikł z pomyłki związanej z tym, że szlak drogowy, któremu została nadana nazwa przebiega nie tylko po działkach ewidencyjnych, o których mowa w zaskarżonej uchwale, lecz również po innych działkach ewidencyjnych, które zgodnie z załącznikiem graficznym do uchwały oraz dołączonymi do akt sprawy dokumentami stanowią własność m.in. skarżących.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 6 grudnia 2018 r., III SA/Kr 1032/18

Źródło: CBOSA

Sob., 22 Gr. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel