Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zakaz handlu w ocenie Sądu Najwyższego

Zakaz handlu w ocenie Sądu Najwyższego fotolia.pl

Sąd Najwyższy podjął uchwałę w składzie trzech sędziów, zgodnie z którą sąd rozpatrujący sprawę karną dotyczącą złamania zakazu handlu w niedzielę będzie musiał w realiach każdej konkretnej sytuacji sam odpowiedzieć na pytanie, czy deklarowana przez przedsiębiorcę działalność handlowa może być uznana za działalność przeważającą - Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 19 grudnia 2018 r., Sygn. I KZP 13/18.

Zapis art. 6 ust. 1 pkt. 6 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, mówi, iż zakaz nie obejmuje placówek handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych. Jednak nie tak łatwo ustalić, które z punktów sprzedaży odpowiadają temu opisowi.

Zagadnienie powstało na tle konkretnej sprawy, w której to jedna ze spółek prowadziła sprzedaż wyrobów tytoniowych w niedziele. Sąd Rejonowy uznał winię pani prezes tej spółki w naruszeniu zakazu handlu i skazał ją na karę grzywny w wysokości 3 tyś. złotych oraz koszty sądowe. Wyrok ten oskarżona zaskarżyła do Sądu Okręgowego, który powziął wątpliwość czym jest „przeważająca działalność” handlowa i skierował pytanie prawne do Sądu Najwyższego.

Sąd Najwyższy w uzasadnieniu odwołał się do celów ustawy, które były przyczyną wprowadzenia regulacji a mianowicie: ochrony tradycji oraz chęci stworzenia warunków dodatkowej ochrony pracowniczej zwłaszcza z punktu widzenia ochrony rodziny. Ustawodawca przy wprowadzaniu regulacji nie kierował się chęcią reglamentacji obrotu poszczególnymi towarami a wyżej wspomnianymi już celami.

W ocenie Sądu Najwyższego nie musza występować wszystkie towary wymienione w spornym przepisie, wystarczy by był to jeden z wymienionych. Ustawodawca określając pewien typ sprzedaży np. handel pamiątkami lub dewocjonaliami wskazując na dwa typy artykułów, użył spójnika „lub” jako alternatywy.

W związku z tym Sąd rozpatrując sprawę karną będzie musiał w realiach każdej konkretnej sprawy sam odpowiedzieć na pytanie, czy deklarowana działalność może być uznana za działalność przeważającą.

Źródło: www.sn.pl

Sob., 22 Gr. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek