Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O praworządności na II Kongresie Praw Obywatelskich

O praworządności na II Kongresie Praw Obywatelskich .

W 70.tą rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i 100 rocznicę wywalczenia (a nie przyznania) praw wyborczych przez kobiety odbył się zorganizowany przez Rzecznika Praw Obywatelskich II Kongres Praw Obywatelskich.

Spotkanie miało miejsce 14 i 15 grudnia br. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Pierwszy Kongres zorganizowano rok wcześniej w tym samym miejscu. Jego efektem była lista 54 rekomendacji, które zostały przekazane ministerstwom i instytucjom centralnym oraz partiom politycznym. Ponadto Rzecznik wykorzystywał je w toku spotkań regionalnych. Drugi Kongres był kontynuacją tak rozpoczętych działań.

- Możemy jeszcze raz porządnie i rzetelnie porozmawiać o stanie przestrzegania praw człowieka, zastanowić się nad diagnozą, porozmawiać o perspektywach. – mówił Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. - Kongres to 43 panele i warsztaty. Liczy się to, że Kongres skłoni do myślenia i działania. Porozmawiajmy, aby przyszły rok był lepszy.

Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu przypomniał, że niegdyś mówienie o prawach człowieka było traktowane jako prowokacja. – Czy to się zmieniło? – pytał. Marszałek zapewnił także o swojej obecności z tymi, którzy walczą o prawa człowieka.

Prezes Izby karnej Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki przypomniał, że w ubiegłym roku to Rzecznik Praw Obywatelskich do końca bronił niezawisłych sądów w Sejmie i Senacie, dając iskierkę nadziei. Tak też będzie i teraz, w dalszej walce o praworządność.

Z kolei Janusz Drachal, wiceprezes Naczelnego Sądu Administracyjnego zauważał, że prawa i wolności są naruszane nie tylko w Polsce. – Nie ma ochrony praw obywatelskich bez wymiaru sprawiedliwości. Ten wymaga reform. Ale nie w tym kierunku i nie w ten sposób, jak to się dzieje.– zaznaczał.

Prof. Mirosław Wyrzykowski, członek Rady Społecznej przy RPO, mówił o tym, jak na arenie międzynarodowej postrzegany jest polski Rzecznik Praw Obywatelskich. – Jest wzorem. Profesor podkreślał także, że to my wszyscy jesteśmy Konstytucją. - Dziś ta Konstytucja jest intencjonalnie naruszana. Porządek konstytucyjny zmieniany jest ustawami. Co najmniej 30 przepisów Konstytucji zostało naruszonych. – podawał.

Następnie Paulina Kieszkowska-Knapik, adwokatka z Warszawy reprezentująca inicjatywę Wolne Sądy opowiedziała o działaniach na rzecz jakości orzecznictwa w Polsce.

- Uznaliśmy że jako patrioci i Europejczycy musimy ratować reputację naszej Ojczyzny i prawa jej obywateli. Zaangażowaliśmy się w nagłaśnianie tego co się dzieje w Polsce, pisanie listów do organów Unii Europejskiej, działania w ramach Frontu Europejskiego, tłumaczenia protestacyjnych uchwał dzielnych polskich sędziów, którzy mimo ryzyk, wynikających dla nich z upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości, niezłomnie trwają przy wartościach demokratycznych i Konstytucji. Chcieliśmy pokazać całemu światu, że Polska nie ma tylko zaciętej okropnej twarzy polityków, ale żyją tu i pracują normalni Europejczycy, prawdziwi, świadomi tego jako to jest do Europy wchodzić.

Przygotowaliśmy więc wraz ze wspaniałymi prawnikami różnych profesji film pokazujący z czym się nie zgadzamy. Wysłaliśmy ten film gdzie się da. Pokazywaliśmy go na wszystkich spotkaniach, na które nas zapraszano.

Film nakręcony przez inicjatywę Wolne Sądy można obejrzeć tutaj.

Śr., 19 Gr. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska