Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Lasy dla Klimatu

Lasy dla Klimatu fotolia.pl

W trakcie szczytu COP 24 nastąpiło ogłoszenie kolejnej inicjatywy polskiej prezydencji – Katowickiej Deklaracji Ministerialnej „Lasy dla Klimatu”. Miało to miejsce podczas specjalnego wydarzenia dla ministrów i przewodniczących delegacji dotyczącego poparcia Stron dla Katowickiej Deklaracji Ministerialnej „Lasy dla Klimatu”. Dokument został przyjęty przez aklamację.

W spotkaniu udział wzięli m.in. minister środowiska Henryk Kowalczyk oraz Paola Deda, szef sekcji lasów i drewna UNECE/FAO.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Środowiska, Deklaracja Ministerialna wpisuje się w postanowienia Porozumienia paryskiego. Jest tak m.in. ze względu na to, że Porozumienie prezentuje powszechną wolę podjęcia globalnego wysiłku w celu osiągnięcia równowagi między antropogenicznymi emisjami gazów cieplarnianych pochodzącymi ze źródeł i ich absorpcją przez pochłaniacze. Odpowiedzialność za realizację tego celu spoczywa na wszystkich rządach, ponieważ może on zostać osiągnięty jedynie przy globalnym wysiłku.

Artykuł piąty Porozumienia paryskiego jest jednym z najważniejszych postanowień, ponieważ wskazuje drogę wdrożenia podstawowego założenia tego dokumentu, jakim jest równowaga pomiędzy emisjami i pochłanianiem w drugiej połowie obecnego stulecia. Strony powinny podjąć działania w celu zachowania i poprawy stanu pochłaniaczy oraz zbiorników gazów cieplarnianych, w tym lasów. Wielofunkcyjna i zrównoważona gospodarka leśna jest kamieniem milowym dla osiągnięcia neutralności klimatycznej.

W trakcie wydarzenia minister środowiska Henryk Kowalczyk odniósł się lesistości Polski. Jak podkreślił – lesistość systematycznie się zwiększa. „Od 1995 r. do 2014 r. powierzchnia lasów wzrosła w naszym kraju o 504 tys. ha. To m.in. ogromna zasługa nadzorowanych przez Ministerstwo Środowiska Lasów Państwowych.” – wyjaśnił. Szef resortu środowiska dodał, że lasy stanowią blisko jedną trzecią powierzchni Polski. „Badania naukowe pokazują, że m.in. poprzez sadzenie odpowiednich gatunków drzew można zwiększyć zdolność lasów do pochłania CO2, a tym samym zmniejszyć skalę spodziewanych zmian klimatu.” – zaznaczył.

Źródło: www.gov.pl

Czw., 20 Gr. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel