Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządy wiejskie w budowie niepodległej Polski

Samorządy wiejskie w budowie niepodległej Polski fotolia.pl

W stulecie odzyskania niepodległości Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej opracował publikację pokazującą rolę organizacji i samorządów wiejskich w budowie niepodległej Polski.

Pierwsza myśl utworzenia związku samorządowego skupiającego gminy wiejskie przewijała się na zjeździe gmin zorganizowanym w 1919 r. w Warszawie. Jednak dopiero w 1925 r. zorganizowany został zjazd  576 delegatów gmin wiejskich, który powołał do życia „Zrzeszenie Samopomocy Gmin Wiejskich”. Zadaniem jej według przyjętego statutu było:  „ rozwinięcie pracy samorządowej i podniesienie rozwoju gospodarczego i kulturalnego w gminach wiejskich, czuwanie nad obroną praw i interesów gmin, udzielanie im porady prawnej i informacyjnej, tudzież współdziałanie z gminami w zakresie działalności nad podniesieniem dobrobytu”.

 

Mimo wielu przeszkód w pierwszych latach działalności organizacji starano się realizować zadania statutowe oraz uchwały przyjęte na zjeździe założycielskim. W ciągu półtora roku udzielono ponad 1000 porad, zgłoszono kilkadziesiąt interwencji w ministerstwach w sprawach poszczególnych gmin, wystosowano kilkadziesiąt memoriałów do władz centralnych i Sejmu.

 

Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.

Wt., 11 Gr. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska