Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kiedy zrzec się odwołania?

Kiedy zrzec się odwołania? fotolia.pl

Zawarte w przepisie art. 127a § 1 k.p.a. wyrażenie "w trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania" należy wykładać w korespondencji z normami ogólnymi dotyczącymi sposobu obliczania terminów, zawartymi w k.p.a., w szczególności w zgodzie z uregulowaniem art. 57 § 1 k.p.a., co oznacza, że początek biegu terminu do złożenia oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przypada na dzień następujący po dniu doręczenia decyzji stronie.

Przepis art. 57 § 1 k.p.a. stanowi bowiem wyraźnie, że jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie (w przypadku czternastodniowego terminu do wniesienia odwołania będzie tym zdarzeniem dzień doręczenia decyzji), przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu.

Użyte przez ustawodawcę sformułowanie -"W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania" (a nie od dnia doręczenia decyzji) nie może oznaczać okresu czasu sprzed daty rozpoczynającej bieg terminu do wniesienia odwołania. W uzasadnieniu do projektu nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego wprowadzającej instytucję zrzeczenia się odwołania podano, że oświadczenie o zrzeczeniu się odwołania może być złożone dopiero po rozpoczęciu biegu terminu na wniesienie odwołania. W uzasadnieniu tego projektu wskazano, że niedopuszczalne jest zrezygnowanie z możliwości zaskarżenia decyzji "na przyszłość".

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 listopada 2018 r., sygn. akt: IV SA/Po 661/18.

Sob., 22 Gr. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka