Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ciekawa publikacja o starostach II Rzeczpospolitej

Ciekawa publikacja o starostach II Rzeczpospolitej .

Z myślą o swoich członkach, Związek Powiatów Polskich wsparł wydanie unikatowej na polskim rynku pozycji. To książka Słownik biograficzny starostów II Rzeczpospolitej. Tom I autorstwa dr. hab Janusza Mierzwy.

Pozycja ta zawiera wiedzę historyczną, pozwala zrozumieć klimat okresu międzywojennego.

W roku 2018, kiedy obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, sięgnięcie do tego wydawnictwa może być szczególnie interesujące, ponieważ ukazuje jak w okresie od 1918 do 1939 r. wyglądała polska administracja.

Współczesna administracja nie funkcjonuje w oderwaniu od przeszłości. Zatem aby lepiej zrozumieć jej działanie a także, aby mówić o jej unowocześnianiu, warto mieć na względzie uwarunkowania historyczne. Starostowie międzywojenni działali w organizacjach samorządowych. Reprezentując interesu samorządu powiatowego zasiadali np. w Radzie i Zarządzie Rady Zjazdów Samorządu Ziemskiego (Związek Sejmików Powiatowych Rzeczypospolitej Polskiej, a od 1932 r. Związek Powiatów RP). Instytucja ta powstała w grudniu 1923 r. i z założenia jej celami były: reprezentacja samorządu i obrona jego interesów, wymiana doświadczeń oraz upowszechnianie idei samorządu. Na podobnych zasadach funkcjonuje dziś Związek Powiatów Polskich.

Sob., 29 Gr. 2018 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska