Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

1,5 st. C oznacza przetrwanie

1,5 st. C oznacza przetrwanie .

- Globalne ocieplenie to nie tylko potrzeba ekologiczna. Ono ma wpływ na człowieka i wymaga kompleksowych rozwiązań – mówiła Barbara Unmüßig z Fundacji im. Heinricha Bölla podczas międzynarodowej konferencji w Warszawie.

Wydarzenie pod tytułem „Czy możemy jeszcze zdążyć? 1,5 st. C jako wyzwanie klimatyczne: Jak zatrzymać wzrost temperatury na tym poziomie?” odbyło się 7 listopada 2018 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Zorganizowały je takie: Instytut na Rzecz Ekorozwoju, Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie, Miasto Stołeczne Warszawa, Koalicja Klimatyczna oraz Komitet Prognoz „Polska 2000 Plus” PAN.

Podczas konferencji Jean-Pascal van Ypersele, były wiceprzewodniczący Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu ( IPCC) omówił raport specjalny na temat globalnego ocieplenia o temperaturze 1,5 st. C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej  (Intergovernmental Panel on Climate Change Special Report on Global Warming of 1.5°C).  Raport IPCC wskazuje możliwe ścieżki redukcji emisji gazów cieplarnianych, w kontekście zwiększania odpowiedzialności, zrównoważonego rozwoju oraz zmniejszania ubóstwa.

W dokumencie podkreślono szereg skutków zmiany klimatu, których można uniknąć, ograniczając globalizację ocieplenie do 1,5 st. C w porównaniu do 2 st. C lub więcej. Na przykład do 2100 r. nastąpi niższy o 10 cm globalny wzrost poziomu morza przy globalnym ociepleniu o 1,5 st. C w porównaniu z 2 st. C. Powierzchnia raf koralowych zmniejszy się o 70-90 procent w wyniku globalnego ocieplenia 1,5 st. C, podczas gdy praktycznie wszystkie (> 99%) zostaną utracone przy 2 st. C

Wnioski z raportu mają stanowić istotny wkład w negocjacje podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, COP 24, która odbędzie się w grudniu w Katowicach.

Analizując wnioski raportu w przededniu szczytu klimatycznego, uczestnicy konferencji z zastanawiali się, jak skutecznie skutecznego wdrażać klimatyczne porozumienie paryskie z 2015 r. Przyglądali się wyzwaniom klimatycznym z perspektywy naukowej, technologicznej, społecznej i ekonomicznej.

Mówili o niskoemisyjnych technologiach, wykorzystaniu proekologicznych materiałów w życiu codziennym czy energii elektrycznej.

Czw., 15 Lst. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska