Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Opłaty za wodę bez nadużyć

Opłaty za wodę bez nadużyć fotolia.pl

Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich przeanalizował projekt nowelizacji Prawa wodnego z 25 września br. Jeden z proponowanych przepisów budzi zastrzeżenia organizacji. Dlatego ta zwraca się z apelem do parlamentarzystów, organizacji samorządowych oraz gmin o zgłoszenie sprzeciwu wobec pomysłu.

Chodzi o zapisu art. 271 ust. 5a. nowelizacji, który zmienia sposób naliczania opłat stałych za pobór wody. Mają być one naliczane na podstawie maksymalnego poboru na godzinę.

W ocenie Związku opłata stała za możliwość pobranych wód powinna dotyczyć średniorocznej ilości pobranej wody, gdyż to tej wartości nie można przekroczyć, choć można ją wykorzystać.

Związek wyjaśnia, że proponowana zmiana jest pokłosiem orzeczeń WSA w Gdańsku, stwierdzających, że ten sposób naliczania opłaty jest niewłaściwy. Aby więc usankcjonować go prawnie, zastosowano fortel - zaproponowano zmianę w ustawie.

- Tego typu zmiana godzi w istotne prawa gmin i przedsiębiorstw, bowiem podmiot nie ma prawa pobierać wody w ilości wyrażonej maksymalnie na godzinę przez cały rok, a jedynie w ilości wyrażonej średnio rocznie. Stawka maksymalna na godzinę dotyczy jedynie szczególnych sytuacji, a nie normalnej eksploatacji. Nakaz płacenia za wodę, której i tak nie można pobrać, jest nadużyciem zastosowanym w imieniu prawa i jest sprzeczny z interesem społecznym. Opłaty te zostaną oczywiście przerzucone na mieszkańców, a przedsiębiorstwa mogą być zmuszone do zmiany taryf, które niedawno zostały zatwierdzone na 3 lata – czytamy w apelu Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich z 17 października br.

Związek protestuje przeciwko takiemu sposobowi tworzenia prawa. Podobnie jak i nakładaniu na gminy i przedsiębiorstwa wodociągowe dodatkowych obciążeń finansowych, co w oczach mieszkańców stawiać je będzie w złym świetle. A przedstawiciele rządu znowu będą apelować o niepodnoszenie cen wody dla odbiorców.

Pt., 19 Prn. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska