Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PPP. Nowe obowiązki sprawozdawcze

PPP. Nowe obowiązki sprawozdawcze fotolia.pl

19 września br. weszła w życie nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, na mocy której Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIiR) pełni funkcję centralnej jednostki PPP w Polsce. Znowelizowana ustawa nakłada na podmioty publiczne obowiązek przekazywania informacji nt. realizowanych oraz planowanych projektów PPP do MIiR.  

W celu ułatwienia podmiotom publicznym dopełnienia obowiązku przekazywania informacji nt. realizowanych projektów PPP , resort prosi o dokonanie weryfikacji danych zawartych w Bazie projektów PPP z podpisanymi umowami - czerwiec 2018 r.  W przypadku konieczności zmiany informacji zawartych w Bazie, nowe dane należy zamieścić w  fiszce projektu word i przesłać do MIiR.

Dodatkowo podmioty publiczne zawierające nową umowę PPP zobowiązane są poinformować Ministerstwo o zaistniałym fakcie.

Resort informuje również o obowiązku bieżącego przekazywania informacji nt. wszczętych (tj. ogłoszonych) postępowań w sprawie wyboru partnera prywatnego. W celu ułatwienia realizacji tego obowiązku prosi Podmioty, które mają projekty w Bazie zamierzeń inwestycyjnych PPP - czerwiec 2018 r. , o weryfikację danych w zakresie postępowań w toku (o statusie realizacji: nabór wniosków, prowadzenie negocjacji, składanie ofert, ocena ofert).

Wszelkie informacje dotyczące zmiany danych, pozostawienia danych bez zmian oraz informacje w zakresie nowych umów nalezy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na adres Departamentu Partnerstwa Publicznego MIiR, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa). Jednocześnie należy zwrócić szczególną uwagę na nowe dane nieobjęte dotychczas monitorowaniem w zakresie punktu 2e), 2f) oraz punktu 3 Ustawy o PPP.

Zgodnie z artykułem 16b Ustawy o PPP podmiot publiczny po podpisaniu umowy PPP zobowiązany jest przekazać podstawowe informacje nt. realizowanego projektu, w szczególności informacje dotyczące:

  1. wszczęcia postępowania w sprawie wyboru partnera prywatnego,
  2. zawarcia umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, w tym:
    1. nazwy projektu,
    2. trybu wyboru partnera prywatnego, 
    3. daty podpisania umowy i okres jej obowiązywania, 
    4. daty rozpoczęcia, zawieszenia i zakończenia realizacji przedsięwzięcia,
    5. wartości inwestycji, z uwzględnieniem podatku od towarów i usług, rozumianej jako nakłady inwestycyjne, które mają być poniesione na realizację przedsięwzięcia,
    6. wartości usług, z uwzględnieniem podatku od towarów i usług, które mają być świadczone w ramach przedsięwzięcia,
    7. wartości umowy, z uwzględnieniem podatku od towarów i usług, rozumianą jako sumę przewidywanych wszystkich wydatków koniecznych do poniesienia przy realizacji przedsięwzięcia,
    8. zawarcia umów PPP, o których mowa w art. 10a (tj. umowy bezpośredniej i umowy dotyczącej prawa interwencji instytucji finansowej).
  3. zmiany umowy o PPP w trakcie realizacji projektu, jeśli zmiany dotyczą powyższych danych;
  4. zawiązana/rozwiązana i wpisu do rejestru przedsiębiorców spółki publiczno-prywatnej realizującej projekt PPP (tj. albo nowo utworzonej spółki publiczno-prywatnej, albo spółki publicznej przekształconej w spółkę publiczno-prywatną).

Zgodnie z Ustawą o PPP podmiot publiczny zobowiązany jest przekazać do MIiR informacje w terminie 30 dni od zawarcia umowy lub wystąpienia zmiany danych w zawartej umowie. 

Na podstawie zgłoszonych informacji, Ministerstwo sporządza i publikuje informacje w bazie projektów PPP, udostępnianej na stronie internetowej w zakładce bazy (www.ppp.gov.pl), chyba że zostały zastrzeżone jako tajemnica przedsiębiorstwa.

Źródło: www.ppp.gov.pl

Pt., 19 Prn. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska