Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prawo nie działa wstecz. Czasem jednak działa i to jest problem

Prawo nie działa wstecz. Czasem jednak działa i to jest problem fotolia.pl

Związek Gmin i Powiatów Regionu Łódzkiego negatywnie ocenia nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, a szczególnie fakt wprowadzenia zmian z mocą wsteczną od 1 stycznia 2018 r.

Chodzi o to, że nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii z 7 czerwca br. odwróciła skutki zmian wprowadzonych dwa lata wcześniej. Przywróciła poprzednie zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości elektrowni wiatrowych tak, aby podatek ten był płacony wyłącznie od części a nie od całości elektrowni wiatrowych. W praktyce oznacza to, że właściciele takich elektrowni będą płacić niższy podatek. A nowelizacja wchodzi w życie z mocą wsteczną – od 1 stycznia 2018 r

Wsteczne działanie prawa zobowiąże gminy do zwrotu podatnikom – właścicielom elektrowni wiatrowych – części nadpłaconego podatku od nieruchomości, zdaniem przedstawicieli samorządów z Warmii i Mazur oznaczać będzie zmniejszenie budżetu jednostki samorządu terytorialnego, które nie mogło być wzięte pod uwagę w chwili planowania budżetu.

- Zmiana ta może spowodować ogromne problemy finansowe w trakcie roku budżetowego, zwłaszcza dla małych wiejskich gmin, na terenie których znajdują się turbiny wiatrowe. – czytamy w stanowisku.

Dlatego Związek Gmin i Powiatów Regionu Łódzkiego proponuje, aby zmiany weszły w życie od 1 stycznia przyszłego roku.

Jest to kolejne stanowisko reprezentantów gmin w sprawie noweli. Podobnie wypowiadały się np. gminy lubuskie, o czym pisaliśmy tutaj.

Pt., 12 Prn. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska