Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przed wyborami. Kolejne informacje KBW i uwagi samorządów

Przed wyborami. Kolejne informacje KBW i uwagi samorządów fotolia.pl

26 września br. odbyło się ostatnie przed wyborami posiedzenie plenarne Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.Tradycyjnie spotkanie rozpoczęła informacja Krajowego Biura Wyborczego na temat stanu przygotowań do przeprowadzenia wyborów samorządowych w 2018 r.

Szefowa KBW, Magdalena Pietrzak przedstawiła informację na temat działań podjętych przez PKW mających pozwolić na przeprowadzenie i zorganizowanie jesiennych wyborów. Były to m.in. podjęte uchwały w sprawie regulaminów terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych, uchwała w sprawie określenia wzoru i rozmiaru koperty na pakiet wyborczy, koperty zwrotnej czy wytyczne dla obwodowych komisji wyborczych czy komisarzy wyborczych, itp. Przypomniała terminy wynikające z kalendarza wyborczego, w tym ten określający moment końcowy zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (26 września). Wyjaśniła przy tym, że do dokonywania zgłoszeń nie jest wymagane dołączanie list poparcia, gdyż kandydatów zgłaszają komitety wyborcze.

Magdalena Pietrzak odniosła się także do systemu informatycznego wsparcia organów wyborczych. – Mamy sygnały z gmin, że bardzo dobrze się sprawdza w pracach bieżących zarówno urzędów, jak i terytorialnych komisji. To samo dotyczy delegatur. Posiada bardzo dużo funkcjonalności. Mocno wyręcza w tak naprawdę wszystkich czynnościach wynikających z kodeksu wyborczego.- podała.

Szefowa KBW mówiła ponadto o tym, że system informatyczny przechodzi testy bezpieczeństwa, a niedługo planowane jest przeprowadzenie testu obciążeniowego. - 3 października zaplanowaliśmy test obciążeniowy, w którym udział mają brać wszyscy uczestnicy procesu wyborczego. Prosimy, aby korzystać urządzeń, które będą używane w trakcie wyborów. Dzięki temu informatycy będą mogli przetestować funkcjonowanie systemu w podobnych warunkach, jakie będą występowały w dniu wyborów. – apelowała minister do samorządów.

Tomasz Fijołek, zastępca dyrektora Biura Unii Metropolii Polskich zwrócił uwagę na duże braki w składach osobowych obwodowych komisji wyborczych. Przykładowo w Szczecinie brakuje 669 osób, a we Wrocławiu 530 (w stosunku do minimalnego wymaganego progu).

Odnosząc się do pozytywnych informacji na temat sytemu informatycznego, dyrektor zauważył, że są także sygnały z miast mówiące o tym, iż obsługa systemu nie jest aż tak przyjazna a wprowadzanie danych jest czasochłonne.

Sob., 29 Wrz. 2018 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska