Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Metropolia Krakowska - ustawa w Sejmie

Metropolia Krakowska - ustawa w Sejmie fotolia.pl

Do sejmu trafił projektu ustawy o krakowskim związku metropolitarnym, który został przygotowany w uzgodnieniu z 14 gminami tworzącymi stowarzyszenie „Metropolia Krakowska”, powstałego w 2014 roku, które w przyjętym stanowisku wyrażają poparcie dla proponowanego rozwiązania (stanowisko w załączeniu). Przyjęcie ustawy o utworzeniu krakowskiego związku metropolitalnego pozwoli wykorzystać instrument finansowy, o którym mowa w art. 51a ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 198), który może wynosić ok 200 mln zł rocznie. Jest to niewątpliwie bardzo konkretna zachęta, która powoduje że Kraków oraz pozostałe jednostki samorządy terytorialnego, o których mowa w art. 1 ust. 3 projektu ustawy, po utworzeniu takiej możliwości prawnej z pewnością zdecydują się na utworzenie związku. Projekt zakłada, że nie wszystkie jednostki samorządu terytorialnego będą musiały do takiego związku przystąpić.

Będzie to autonomiczna decyzja każdego samorządu. Minimalna liczba mieszkańców związku powinna bowiem wynosić minimum 1 mln. mieszkańców, natomiast liczba mieszkańców miasta Krakowa oraz 14 gmin tworzących dzisiaj stowarzyszenie „Metropolia Krakowska” przekracza 1 mln. mieszkańców (1 078 268) Utworzenie krakowskiego związku metropolitalnego umożliwi przeniesienie pewnych zadań takich jak transport publiczny, promocja, koordynacja procesów związanych z planowaniem przestrzennym oraz rozwojem, pozyskiwanie inwestorów.

Zadania wymienione powyżej oraz szereg innych charakteryzują się tym, że swym charakterem wykraczają poza granice administracyjne gmin. Kolejną zaletą ustawy jest fakt, że samo jej uchwalenie nie powoduje konieczności powstania krakowskiego związku metropolitalnego, lecz jedynie daje taką możliwość. Projektodawcy zwrócili uwagę na zachowanie autonomii powiatów i gmin otaczających Kraków, który posiada status miasta na prawach powiatu. Projekt zakłada, że tylko gminy, które wyrażą wolę przystąpienia do związku staną się jego częścią. Żaden samorząd terytorialny nie może zostać do tego przymuszony. Interesy gmin otaczających Kraków zostały również zabezpieczone poprzez wprowadzenie odpowiednich mechanizmów głosowania w ramach krakowskiego związku metropolitalnego. Gwarantuje to wprowadzenie dwóch kategorii większości, jakie należy uzyskać aby podjąć uchwałę przez zgromadzenie związku. Zabezpiecza to interes wszystkich samorządów tworzących Krakowski Związek Metropolitalny.

Pt., 21 Wrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk