Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZPP patronuje Rankingowi Samorządów "Rzeczpospolitej"

ZPP patronuje Rankingowi Samorządów .

Ranking Samorządów jest organizowany przez „Rzeczpospolitą”  już od 14 lat. Organizatorzy starają się w nim wyłonić i pokazać jako przykłady do naśladowania te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój.

Ranking sprawdza efektywność działań samorządów na rzecz trwałego rozwoju wspólnoty w podstawowych obszarach: trwałości ekonomicznej, trwałości  środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. Odpowiedzialne zarządzenia zasobami w tych obszarach zwiększa potencjał  rozwojowy samorządów i pozwala osiągnąć cel zrównoważonego rozwoju.

W porównaniu z poprzednimi latami, kryteria oceny w Rankigu Samorządów poszerzyły się. W edycji 2018 będzie branych pod uwagę około 50 wskaźników. Większość z nich pochodzi z publicznych źródeł Informacji - takich jak dane ze sprawozdań budżetowych udostępnianych przez Ministerstwo Finansów (np. wartość wydatków na ochronę środowiska, na transport, czy kulturę) lub danych zbieranych przez Główny Urząd Statystyczny. O podanie części informacji poprosiliśmy samorządy w specjalnej ankiecie.

Konkurs jest otwarty dla wszystkich miast i gmin. By wziąć udział w klasyfikacji trzeba jedynie wypełnić ankietę, która jest dostępna tutaj.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją rankingu sprawuje Związek Powiatów Polskich.

Pt., 21 Wrz. 2018 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska