Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zgromadzenie Jubileuszowe ZPP. List Prezydenta RP

Zgromadzenie Jubileuszowe ZPP. List Prezydenta RP fotolia.pl

- Spotkania i rozmowy w gronie delegatów reprezentujących powiaty i miasta na prawach powiatu oraz gości związanych z samorządem powiatowym to doskonała okazja do podsumowań i wypracowania nowych rozwiązań, ale przede wszystkim sposobność, aby podkreślić znaczenie lokalnych wspólnot dla rozwoju demokracji i umacniania fundamentów Rzeczypospolitej – napisał do delegatów i gości Zgromadzenia Jubileuszowego Związku Powiatów Polskich, które odbyło się 11 września br. na Zamku Królewskim w Warszawie, Andrzej Duda, Prezydent RP.

- Przywrócenie po upadku systemu komunistycznego autentycznego samorządu terytorialnego z pewnością stanowi jedno z najważniejszych osiągnięć tamtego czasu. Samorządy powiatowe miały znaczący udział w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego, a oddanie głosu obywatelom w sprawach, które najlepiej znali, wynikała wprost z idei ruchu Solidarności. Było to również w pewnej mierze przywrócenie polskiej tradycji, wziąwszy pod uwagę fakt, że powiaty już od wieków miały w naszej historii ugruntowane miejsce. Bardzo się cieszę, że od samego początku samorządność terytorialna stara się sprostać wyzwaniom współczesności, a jednocześnie kładzie duży nacisk na kultywowanie dziedzictwa małych ojczyzn. To właśnie dzięki istnieniu powiatów, dzięki kreatywności i wytężonej codziennej pracy działaczy samorządowych mieszkańcy mogą jeszcze mocniej angażować się w lokalną kulturę, wzmacniając więzi społeczne i gospodarcze i pomnażając potencjał Polski powiatowej.

Dwudziesta rocznica reaktywowania samorządu powiatowego ma swą dodatkową wymowę. Obchodzimy ją bowiem w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, co zachęca do szukania nawiązań do historii Rzeczypospolitej. W czasie zaborów to właśnie pozytywistyczna praca organiczna, idea indywidualnego oddolnego doskonalenia, obok czynu insurekcyjnego, była jedną z dróg  prowadzących do uwolnienia Ojczyzny od ciemiężycieli. Miała na celu popowstaniową organizację polskiego społeczeństwa i intensywny rozkwit ekonomiczny, ale nade wszystko zachowanie narodowego bytu w sytuacji braku własnej państwowości. Dziś, już w wolnej Polsce, Państwa pracę w wielu aspektach można postrzegać jako kontynuowanie tamtego pięknego dziedzictwa polskich społeczników. Podczas moich licznych spotkań z mieszkańcami powiatów w całej Polsce mam okazję rozmawiać o sprawach, które dla Państwa wspólnot są kluczowe. Zawsze z uwagą wysłuchuję informacji i opinii. Jest to dla mnie źródło cennej wiedzy, zwłaszcza w kontekście udziału środowisk samorządowych w debacie o ustroju Rzeczypospolitej. Uważam bowiem, że zapewnienie jak największych gwarancji dla wzmocnienia lokalnych wspólnot ze wszech miar zasługuje na wsparcie. Chciałbym serdecznie podziękować za Państwa dotychczasowy udział w debacie, za obywatelski głos, który postrzegam jako szczególny wyraz troski o dobro polskiego społeczeństwa i całego ustrojowego gmachu naszej Ojczyzny.

Gratulując jubileuszu, pragnę złożyć podziękowania i wyrazy uznania wszystkim działaczom samorządowym za zaangażowanie na rzecz rozwoju powiatów i całej Rzeczypospolitej. Życzę Związkowi Powiatów Polskich owocnych obrad, jak najwięcej sukcesów oraz satysfakcji z pracy wykonywanej dla dobra wspólnego. – czytamy w liście.

Pełna treść pisma znajduje się tutaj.

Podczas posiedzenia list odczytał Andrzej Dera. Prezydencki minister wziął także udział w w dyskusji towarzyszącej Jubileuszowej sesji plenarnej pt. „Refleksje 2018+ z dwóch perspektyw”.  

A przedstawicielom powiatów zostały wręczone reprinty „Kalendarza Niepodległości”   z 1939 r. - publikacji wydanej przez  Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Archiwum Akt Nowych.

Czw., 13 Wrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska