Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bezpieczeństwo na stadionach - zmiany

Bezpieczeństwo na stadionach - zmiany fotolia.pl

MSWiA analizuje zdarzenia mających wpływ na bezpieczeństwo na imprezach masowych oraz wypracowuje rozwiązania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom takich imprez. Zgodnie z Wystąpieniem strony rządowej przekazanym Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego,  tym celu, w dniu 22 maja 2018 r. zwołane zostało pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Imprez Sportowych. Rada Bezpieczeństwa Imprez Sportowych poleciła pracę nad odpowiednimi rozwiązaniami działającemu przy Radzie Zespołowi roboczemu do spraw analizy zagadnień bezpieczeństwa meczów piłkarskich na stadionach i na trasach przemieszczania się kibiców, który pracuje nad wstępnymi propozycjami. Ocena ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, dokonana w ramach wspomnianego Zespołu wskazuje, iż ten akt prawny zawiera szereg niedoskonałości, które wymagają dalszej refleksji i być może wprowadzenia poprawek.

MSWiA podaje, iż brak ustawowego uregulowania kwestii bezpieczeństwa na meczach niższych klas rozgrywkowych jest jednym z istotnych elementów mających wpływ na bezpieczeństwo. Na imprezach nieposiadających statusu imprezy masowej, kibice ze względu na potencjalnie niskie ryzyko poniesienia surowej odpowiedzialności za popełniane wybryki chuligańskie, dopuszczają się czynów zabronionych niejednokrotnie w sposób demonstracyjny, lekceważąc zasady i normy przepisów prawa.

Jak wskazuje Policja, najczęściej spotykanym niebezpiecznym zachowaniem kibiców jest używanie środków pirotechnicznych w miejscu i czasie trwania imprez masowych, kwalifikowane w polskim prawie jako przestępstwo. Jednocześnie, w ostatnim czasie zauważalny jest trend w sposobie wykorzystania środków pirotechnicznych przez kibiców nie tylko jako element oprawy meczowej, ale również jako przedmiot intencjonalnie wykorzystywany do stworzenia zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia uczestników imprez sportowych. Mimo penalizowania przez obecną ustawę wnoszenia wyrobów pirotechnicznych na teren imprezy masowej, wciąż występują problemy z egzekwowaniem tych przepisów, w szczególności przez organizatorów imprez i ich służby porządkowe.

Wobec powyższego, wśród analizowanych rozwiązań znajdują się zmiany legislacyjne, które mają zaostrzyć kary dla osób zakłócających przebieg widowiska sportowego, zwiększyć skuteczność walki z takimi zjawiskami oraz zmobilizować organizatorów do wzmożonych wysiłków na rzecz bezpieczeństwa uczestników imprez masowych.

Pt., 20 Lp. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka