Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Toruńscy radni apelują do Prezydenta w sprawie obniżek wynagrodzeń

Toruńscy radni apelują do Prezydenta w sprawie obniżek wynagrodzeń fotolia.pl

Rada Powiatu Toruńskiego zaapelowała do Prezydenta RP o skierowanie Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z Konstytucją, Europejską Kartą Samorządu Lokalnego, ustawą o pracownikach samorządowych oraz ustawą o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 15 maja br. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Samorządowcy tłumaczą, że zarówno ze względu na tryb wydania, jak i na swoją treść, rozporządzenie to w opinii uznanych ekspertów jest niezgodne z obowiązującym prawem.

Zauważają też, że nie ma analogii między pensjami posłów i senatorów a wynagrodzeniem wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów i marszałków województw, ich zastępców oraz etatowych członków zarządu.

Inne niż podają autorzy rozporządzenia są też w ocenie radnych oczekiwania społeczne związane z pełnieniem funkcji społecznych. Zgodnie bowiem z danymi CBOS 69 proc. badanych oceniła samorządy pozytywnie.

Dodatkowo od 2007 r. przeciętna płaca w Polsce wzrosła o 50 proc. natomiast wynagrodzenia włodarzy samorządowych od dekady nie uległy zmianie, a inflacja realnie zmniejszyła je o 20 proc.

Czw., 5 Lp. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska