Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Starostowie małopolscy o wynagrodzeniach pracowników samorządowych

Starostowie małopolscy o wynagrodzeniach pracowników samorządowych fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Małopolskiego podjął stanowisko w sprawie przyjętego w dniu 15 maja 2018r. rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Konwent stanowczo sprzeciwia się przyjętemu przez Radę Ministrów w dniu 15 maja 2018 r. Rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zgodnie z przyjętym Rozporządzeniem o 20% obniżone zostały graniczne stawki wynagrodzeń osób pełniących funkcje zarządzające w jednostkach samorządu terytorialnego, zatrudnionych na podstawie wyboru albo powołania, co drastycznie uderza w polskie samorządy.

Samorządowcy podają, że obniżenie wynagrodzeń samorządowców spowodowane jest reakcją władz państwowych na negatywne reakcje społeczeństwa na ujawnione nagrody, jakie wypłacił sobie rząd. Jednak jak zaznaczają, w debacie społecznej nigdy nie wspomniano o zbyt wysokich wynagrodzeniach samorządowców. Co więcej wynagrodzenia osób pełniących funkcje zarządzające w samorządzie od kilku lat są zamrożone i nie ulegają podwyżkom. Ponadto w sondażach publikowanych przez CBOS to samorządy mają wciąż wysokie, pozytywne oceny.

Starostowie z Małopolski podkreślają, iż przyjęte rozwiązania w nowym rozporządzeniu są sprzeczne z Europejską Kartą Samorządu Lokalnego, która dopuszcza ograniczenia samodzielności JST jedynie drodze ustaw, a także z ustawą o pracownikach samorządowych, która mówi, iż wynagrodzenie powinno uwzględniać rodzaj realizowanych zadań, charakter oraz zakres odpowiedzialności za wykonywane na poszczególnych stanowiskach czynności.

- Jednostki samorządu terytorialnego są fundamentem państwa i podstawą jego rozwoju. To samorządy są najbliżej mieszkańców i należy zaznaczyć, iż sprawna i ciesząca się zaufaniem społecznym administracja na najniższym szczeblu państwa jest niezbędna. Polscy samorządowcy to przede wszystkim bardzo dobrzy specjaliści, a nie tylko politycy. Są to osoby mające dużą wiedzę i doświadczenie, co jest niezbędne do sprawowania funkcji zarządzających w samorządzie. Wysokość wynagrodzeń wskazana w rozporządzeniu jest niewspółmierna do odpowiedzialności, jaką każdego dnia biorą oni na siebie. Ponadto zmiana rozporządzenia w naszej ocenie ma na celu zniechęcenie obecnych samorządowców do dalszej pracy na rzecz ich społeczności i rozwoju regionu. Co więcej zmiany te w naszym odczuciu mogą rodzić za sobą wiele negatywnych konsekwencji począwszy od spadku jakości zarządzania polskimi samorządami, a na zrachowaniach korupcyjnych kończąc – czytamy w stanowisku z 6 czerwca br.

Pt., 6 Lp. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska