Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O Ostrowicach w Sejmie

O Ostrowicach w Sejmie fotolia.pl

Sejmowe komisje samorządu terytorialnego i administracji zaakceptowały 27 czerwca z drobnymi, redakcyjnymi poprawkami, rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących gminy Ostrowice w województwie zachodniopomorskim (można zapoznać się z nim tutaj). Propozycja rządu jest efektem porozumienia resortu administracji z dwiema sąsiednimi gminami: Drawsko Pomorskie i Złocieniec.

Oba te samorządy (lub jeden z nich) przejmą świadczenie usług publicznych na rzecz mieszkańców oraz obszar, jednostki organizacyjne wraz z pracownikami i majątek gminy Ostrowice, która zostanie zniesiona z dniem 1 stycznia 2019 r. w drodze rozporządzenia Rady Ministrów, poprzedzonym konsultacjami społecznymi. Mieszkańcy gminy Ostrowice powiększą jeden lub oba samorządy obu sąsiednich gmin. Dług Ostrowic, sięgający niemal 50 mln zł, przejmie państwo, a samorząd lub samorządy przejmujące będą beneficjentami ewentualnych należności dla byłej gminy z tytułu podatków i innych zobowiązań oraz jej dochodów, w tym subwencji i dotacji z budżetu państwa.

Drawsko i Złocieniec chciałyby jeszcze premii za połączenie

Na posiedzeniu komisji obecni byli burmistrzowie Drawska i Złocieńca. Podziękowali ministrowi i wojewodzie zachodniopomorskiemu za dobrą współpracę przy rozwiązywaniu zaistniałego problemu. Jednocześnie złożyli wniosek, by obie gminy wyposażyć dodatkowo w bonus większego udziału w podatkach dochodowych. Takie rozwiązanie przewiduje art. 41 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Przewiduje on, że dla gminy powstałej w wyniku połączenia dwóch lub więcej gmin, w drodze zgodnych uchwał, wskaźnik udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych w okresie 5 lat, począwszy od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym podjęto decyzję o połączeniu, jest zwiększony o pięć punktów procentowych.

Prośbę obu samorządów poparł Związek Miast Polskich. Jednak zarówno wiceminister Szefernaker, jak i posłowie większości delikatnie, ale jednoznacznie sprzeciwili się temu postulatowi. Argumentowano, że po pierwsze sytuacja z gminą Ostrowice i samorządami, które mają ją przejąć jest odmienna od uwarunkowań przewidzianych dla zastosowania przywołanego rozwiązania ustawowego o bonusie za dobrowolne połączenie się JST. Po drugie, ta kwestia nie była do tej pory podnoszona. I po trzecie, posłowie podkreślali, że dług znoszonej gminy nie obciąży obu samorządów, bo przejmie go rząd, tymczasem oba samorządy przejmą majątek, dochody i należności Ostrowic.

Pt., 29 Czrw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża