Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Najlepsi skarbnicy w samorządach

Najlepsi skarbnicy w samorządach fotolia.pl

Podczas organizowanego przez redakcję Dziennika Gazeta Prawna kongresu Perły Samorządu, który odbył się 17 i 18 maja br. w Gdyni przyznano m.in. nagrody dla Skarbnika Samorządu 2018.

Wszystkie pierwsze miejsca zajęły panie. Wśród gmin wiejskich do 5 tys. mieszkańców zwyciężyła Jadwiga Kaczmarek z gminy Żelechlinek. W większych gminach wiejskich prym wiodła Jolanta Sobczak z Gminy Stare Miasto. Z kolei Urszula Killman ze Strzelec Opolskich wygrała w kategorii gmin miejsko-wiejskich do 10 tys. mieszkańców. W tych liczących ponad 10 tys. mieszkańców na czele znalazła się Anna Andrałojć z Międzychodu. W miastach do 20 tys. mieszkańców zwyciężyła Jadwiga Skórcz ze Złotowa, a w tych powyżej 20 tys. – Ewa Szeluga, reprezentująca Ciechanów. W miastach na prawach powiatu do 120 tys. mieszkańców pierwsza była Renata Ćwirzeń-Szymańska z Opola, a w największych Teresa Blacharska – skarbnik Gdańska. Edwarda Mazurkiewicz reprezentująca powiat elbląski wygrała w kategorii powiatów do 60 tys. mieszkańców. W większych powiatach laureatką została Danuta Jabłońska-Drążela z powiatu toruńskiego, a w największych, liczących ponad 12 tys. mieszkańców – Elżbieta Wątroba, skarbnik powiatu żywieckiego

W rankingu brano pod uwagę: zakres kompetencji skarbnika, czy posiada on/ona pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, czy JST posiada wdrożony zintegrowany system informatyczny, wspierający gospodarkę finansową, czy funkcjonuje Centrum Usług Wspólnych w zakresie obsługi budżetowo-księgowej, czy mamy system zachęt podatkowych dla inwestorów, czy realizuje się w JST projekty w złożonych modelach finansowych (PPP, koncesja, zlecenie in-house, leasing zwrotny), poziom zadłużenia w latach 2015-2017, wolumeny i struktura instrumentów dłużnych w latach 2015-2017, czy JST posiada rating i na jakim poziomie, czy mamy budżet zadaniowy, budżet obywatelski (udział BO w wydatkach bieżących i liczba projektów w latach 2015-2017), czy funkcjonują w JST inicjatywy obywatelskie.

Partnerem merytorycznym tego rankingu było Centrum Innowacji Społeczno-Samorządowych CentroPolis.

Partnerem instytucjonalnym wydarzenia był Związek Powiatów Polskich.

Sob., 16 Czrw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska