Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowy dowód osobisty - projekt ustawy

Nowy dowód osobisty - projekt ustawy fotolia.pl

Do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Celem projektu  jest uregulowanie zagadnień związanych z funkcjonalnościami warstwy elektronicznej dowodu osobistego.

Intencją projektodawców jest zapewnienie każdemu obywatelowi bezpiecznego narzędzia do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Takim narzędziem ma być nowy dowód osobisty - nieodpłatny, państwowy środek identyfikacji elektronicznej. Dokument ten będzie w sposób jednoznaczny i niezaprzeczalny potwierdzał tożsamość obywatela, będzie też służył do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych, a także pozwalał potwierdzać obecność w systemach teleinformatycznych. Nowy dowód będzie posiadał aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną „zdjęcie twarzy"). Nowy dowód osobisty będzie zawierał w warstwie elektronicznej dane, które, wraz z danymi znanymi wyłącznie posiadaczowi tego dowodu, pozwolą zarówno na uwierzytelnienie go w systemach teleinformatycznych, w ramach których świadczone są usługi online, jak i na opatrywanie dokumentów elektronicznych podpisem elektronicznym. Poza zaawansowanym podpisem osobistym w nowym dokumencie  znajdzie się także przestrzeń na zamieszczanie kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego wydawanego przez dostawców komercyjnych.

Funkcjonalności

W praktyce, nowy dowód osobisty będzie realizował następujące funkcjonalności:

  • identyfikację i uwierzytelnianie posiadacza dokumentu w zewnętrznych systemach informatycznych;
  • możliwość złożenia podpisu zaawansowanego pod elektronicznym oświadczeniem woli;
  • potwierdzanie obecności posiadacza dowodu osobistego w zewnętrznych systemach teleinformatycznych, w tym w szczególności w systemach służby zdrowia;
  • możliwość przekraczania granic (dokument podróży zgodny z ICAO) przez automatyczne bramki na lotniskach w UE.

 Projekt będzie opiniowany przez Zespół ds. Społeczeństwa Informacyjnego oraz Zespół ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli.

Sob., 12 Mj. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka