Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Decentralizacja czy centralizacja – jaka będzie przyszłość samorządu?

Decentralizacja czy centralizacja – jaka będzie przyszłość samorządu? .

Tytuł artykuły jest jednocześnie tytułem panelu dyskusyjnego jaki odbył się podczas IV Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie z aktywnym udziałem przedstawciela Związku Powiatów Polskich.

"Samorząd terytorialny od ponad 25 lat był modelowym przykładem decentralizacji; przeniesienia części uprawnień i odpowiedzialności z organów władzy państwowej na znajdujące się najbliżej obywatela organy władzy samorządowej. Dokonane ostatnio i planowane w najbliższej przyszłości zmiany legislacyjne mogą sugerować, że przeprowadzony ponad ćwierć wieku temu podział zadań ulegnie zmianie. Zwiększenie uprawień kuratorów oświaty, ograniczenia działania systemu ochrony zdrowia, pozbawienie samorządów kontroli nad urzędami pracy, inspekcji sanitarnej i budowlanej to tylko niektóre z obszarów, w których już teraz obserwuje się rosnący wpływ władzy centralnej. Czy powrót do centralizacji władzy jest rzeczywiście możliwy?" - pytał Kazimierz Barczyk, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, który pełnił obowiązki moderator panelu.

Kolejno uczestnicy wyrażali swoje refleksje na ten temat.

Wśród nich byli: Barbara Bartuś – Poseł na Sejm RP, Wiceprzewodnicząca Komisji Ustawodawczej; Olgierd Geblewicz – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego; Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego; Jacek Protasiewicz – Poseł na Sejm RP oraz Rudolf Borusiewicz – Dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich.

Czw., 3 Mj. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka