Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Tajemnica przedsiębiorstwa jako przesłanka do odmowy udzielenia informacji

Tajemnica przedsiębiorstwa jako przesłanka do odmowy udzielenia informacji fotolia.pl

W sytuacji, gdy płatności za wykonaną pracę (obsługę prawną i doradztwo prawne) dokonuje podmiot administracji publicznej w znaczeniu funkcjonalnym (spółka komunalna) wartość, jaką jest konstytucyjne uprawnienie do informacji publicznej dla umożliwienia weryfikowania sposobu rozporządzania środkami publicznymi, jest wartością wyższą od bliżej niesprecyzowanego interesu przedsiębiorcy, w postaci ochrony potencjalnej tajemnicy przedsiębiorstwa. Wyrok WSA w Łodzi z 6 marca 2018 r. sygn. I SA/Łd 938/17.

W sytuacji gdy dochodzi do kontaktów gospodarczych pomiędzy podmiotami finansów publicznych (spółką komunalną) a prywatnymi przedsiębiorcami, podmioty te (w analizowanej sprawie – podmioty świadczące usługi z zakresu obsługi i doradztwa prawnego) muszą liczyć się z tym, iż z uwagi na transparentność działań organów państwa i samorządu terytorialnego, w tym podmiotów powołanych do realizacji ich zadań, będą musiały zrezygnować z części swoich uprawnień – w tym m.in. w zakresie ochrony szeroko rozumianej tajemnicy przedsiębiorstwa.

Sąd podkreślił, że  powyższe nakłada zarówno na organy administracji publicznej, jak i podmioty wykonujące ich zadania (organy administracji publicznej w znaczeniu funkcjonalnym), obowiązek szczególnie wnikliwego badania kwestii tajemnicy przedsiębiorstwa, jeśli miałaby ona stanowić podstawę do odmowy udostępnienia informacji publicznej. 

Sąd wskazał, że pojęcie tajemnicy przedsiębiorstwa musi istnieć w sferze obiektywnych faktów, a jego byt prawny nie może być uzależniony od ewentualnego zainteresowania tajemnicą przez inne podmioty. Wystąpienie owej przesłanki ma bowiem obiektywny charakter niezależny od subiektywnej woli przedsiębiorcy.

Przenosząc to na grunt rozpatrywanej sprawy sąd wskazał, że wykonawca umów o obsługę prawną i doradztwo prawne na etapie ich zawierania nie podjął wymaganych przez ustawę niezbędnych działań w celu zachowania poufności spornych informacji. Nie zastrzegł przy tym, aby sporne informacje miały stanowić przedmiot ochrony wynikającej z objęcia ich tajemnicą przedsiębiorstwa.

Źródło: CBOSA

Pt., 4 Mj. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel