Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Województwa z niepokojem o stanie przygotowań do wyborów

Województwa z niepokojem o stanie przygotowań do wyborów fotolia.pl

19 kwietnia br. Zgromadzenie Ogólne Związku Województw podjęło stanowisko w zakresie stanu przygotowań do wyborów samorządowych w 2018.

Wynika z niego, iż przedstawiciele JST wielokrotnie zabierali głos w sprawie kodeksu wyborczego, podkreślając że wprowadzone zmiany spowodują dezorganizację w procesie przygotowania wyborów. Samorządowcy apelowali też o podjęcie szerokich konsultacji w sprawie zmian, alarmując tym samym, że brak dialogu skutkować będzie chaosem prawnym i kompetencyjnym, który uniemożliwi rzetelne przeprowadzenie wyborów samorządowych.

W stanowisku wskazane zostało, że Ustawodawca mocno ograniczył rolę jednostek samorządu terytorialnego w zakresie techniczno – organizacyjnego przygotowania wyborów, powierzając niektóre zadania nowej, centralnej administracji wyborczej, wskutek czego, pojawiły się problemy z niedookreślonymi zasadami współpracy centralnej administracji wyborczej z samorządami. Obawę samorządowców wywołuje rekrutacja urzędników wyborczych, bowiem wciąż brakuje odpowiedniej ilości kandydatów, dowodem czego jest podjęcie przez Krajowe Biuro Wyborcze decyzji o przedłużeniu rekrutacji urzędników wyborczych. Pojawiają się także problemy związane z finansowaniem wydatków związanych z wyborami, brak określonych zasad i specyfikacji technicznych zakupu sprzętu niezbędnego do transmisji i rejestracji prac obwodowych komisji wyborczych czy wątpliwości prawne związane z ochroną wizerunku wyborców.

- Mając powyższe na uwadze, Zgromadzenie Ogólne Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej wyraża obawę co do stanu przygotowań i możliwości przygotowania transparentnych wyborów samorządowych w oparciu o znowelizowany kodeks wyborczy. Jednocześnie wzywamy Rząd Rzeczypospolitej Polskiej do bardzo pilnego zajęcia się sprawą. – czytamy w stanowisku.

Więcej na temat Zgromadzenia można przeczytać tutaj.

Pt., 27 Kw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska