Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prezydent o Konstytucji

Prezydent o Konstytucji fotolia.pl

26 kwietnia br. na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się Kongres ,,Wspólnie o Konstytucji na Narodowym”. Było to podsumowanie dotychczasowej kampanii społeczno-informacyjnej prowadzonej przez KPRP przed zapowiedzianym przez Prezydenta RP referendum konsultacyjnym w sprawie zmiany Konstytucji RP.

- W ramach prowadzonej kampanii ministrowie i eksperci Kancelarii Prezydenta odwiedzili 18 największych polskich miast, w tym wszystkie stolice województw. Wielokrotnie spotykaliśmy się na konferencjach eksperckich w Warszawie i w innych miejscach naszego kraju. Debaty dotyczyły spraw samorządu, wsi i rolnictwa, ustroju, rodziny, polityki społecznej, gospodarki, a także innych ważnych kwestii. Spotkaliśmy się z tysiącami Polek i Polaków. Zebraliśmy setki ankiet kontytucyjnych, w ramach których Polacy po raz kolejny potwierdzili, że oczekują zmiany Konstytucji – bo tak powiedziało prawie 81 proc. ankietowanych, a wcześniej chcą uczestniczyć w referendum w tej sprawie – co potwierdziło 74 proc.- mówił prezydent Andrzej Duda.

- (…) cykl debat wskazujących kierunki zmian w Konstytucji przyniósł bardzo obfity i wartościowy materiał, który skłania mnie do postawienia już dziś kilku pytań, np.:

- o możliwość inicjowania ogólnokrajowego referendum zatwierdzającego ustawy, które dotyczyłyby materii konstytucyjnej, np. w sprawie zmiany waluty, systemu rent i emerytur, oświaty, publicznego szkolnictwa wyższego czy systemu ochrony zdrowia;

- o potrzebę uzupełnienia ‒ wyrażonej w art. 9 obecnej Konstytucji ‒ zasady respektowania zobowiązań prawnomiędzynarodowych Rzeczypospolitej o odniesienie europejskie oraz potwierdzenie nadrzędności Konstytucji w złożonym systemie prawa ‒ choćby poprzez nadanie art. 9 brzmienia: „Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego i europejskiego, zgodnego z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej”;

- o potrzebę podkreślenia w Konstytucji szczególnej pozycji i przywilejów rodziny jako podstawy bytu narodowego, także z uwzględnieniem rozszerzenia katalogu wartości obecnie chronionych na mocy art. 18 Konstytucji ‒ takich jak małżeństwo, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo ‒ uzupełnienia tego katalogu o „ojcostwo”;

- o potrzebę wpisania do ustawy zasadniczej podziału jednostek samorządu terytorialnego na województwa i powiaty, a nie tylko – jak to jest w obecnej Konstytucji – wyłącznie gminy;

- o potrzebę wprowadzenia zapisu, który zobowiązuje państwo do szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i wsi; np. o potrzebę wprowadzenia zapisów silniej chroniących osoby dotknięte niedołęstwem czy niepełnosprawnością. – dodawał.

Przedmiotem refleksji konstytucyjnej stały się także problemy ogólne, w rodzaju optymalnego ustrojowego modelu władzy wykonawczej.

- Jednak jedno jest dla mnie jasne: zasadniczym celem reformy konstytucyjnej pozostaje z pewnością umocnienie polskiej niepodległości, suwerenności i pomyślnego bytu Polaków – zapowiadał prezydent.

Źródło: www.prezydent.pl

Czw., 26 Kw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska