Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powstanie odpadów to przesłanka ponoszenia opłaty

Powstanie odpadów to przesłanka ponoszenia opłaty fotolia.pl

Zgodnie z treścią art. 6c u.u.c.p.g. gminy są obowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy (ust. 1), przy czym rada gminy może, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, postanowić o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (ust. 2).

Na podstawie powyższego upoważnienia ustawowego Rada Gminy podjęła uchwałę z dnia 27 listopada 2012 r. w sprawie postanowienia o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (Dz. Urz. Woj. Pomorskiego z 2012 r. poz. 4423) od dnia 1 lipca 2013 r. (§ 1 ww. uchwały).Zgodnie z art. 6h u.u.p.c.g. właściciele nieruchomości, o których mowa w art. 6c (zarówno tych zamieszkanych, jak i niezamieszkanych), są obowiązani ponosić na rzecz gminy, na terenie której są położone ich nieruchomości, opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Stosownie do treści art. 6i ust. 1 pkt 2 u.u.p.c.g. obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstaje w przypadku nieruchomości, o których mowa w art. 6c ust. 2 (tj. na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne) - za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości powstały odpady komunalne. Przenosząc powyższe na grunt rozpoznawanej sprawy, Sąd stwierdza, że przywołane powyżej przepisy, a zwłaszcza art. 6c ust. 2, art. 6i ust. 1 pkt 2 u.u.c.p.g., nie uzależniają ponoszenia przez właściciela nieruchomości opłaty z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi od ilości, czy rodzaju wytwarzanych na tejże nieruchomości odpadów, lecz od samego faktu powstawania tychże odpadów. Bezsprzeczne jest, co zresztą przyznał sam Skarżący we wniesionej skardze, że na przedmiotowej nieruchomości odpady powstają, nie ma przy tym znaczenia, w jakiej ilości ani jakiego rodzaju odpady powstają.

Jednocześnie należy podkreślić, że nie do przyjęcia jest stwierdzenie Skarżącego o spalaniu części odpadów w piecach c.o. jego i pracowników, bowiem co do zasady proceder spalania odpadów w przydomowych piecach jest niedopuszczalny i prawnie zabroniony, a sposobem niszczenia zbędnej dokumentacji zawierającej dane osobowe jest posiadanie i stosowanie urządzenia - niszczarki, co przy prowadzonej działalności Skarżącego (biuro podatkowe) wydaje się być wskazanym.

W związku z tym zasadnie uznał organ odwoławczy, że na Skarżącym ciążył i ciąży obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 lutego 2018 r. I SA/Gd 995/17

Źródło: CBOSA

Śr., 18 Kw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk