Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wiki-Polska, czyli powszechna edukacja obywatelska

Wiki-Polska, czyli powszechna edukacja obywatelska fotolia.pl

3 kwietnia br. w siedzibie dziennika Rzeczpospolita w Warszawie odbyło się inauguracyjne spotkanie partnerów Inicjatywy Edukacji Społecznej. Są to: dziennik „Rzeczpospolita”, Fundacja Instytut Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono, Instytut Studiów Politycznych PAN, Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych, Towarzystwo Pracy Organicznej im. Hipolita Cegielskiego i Mirosława Dzielskiego, Związek Banków Polskich, oraz Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik.

Celem inicjatywy jest stworzenie platformy edukacyjnej Wiki-Polska.

 – Kierując się potrzebą upowszechniania rzetelnej wiedzy i Polsce, jej Państwie i ustroju prawnym oraz jej historii, partnerzy projektu „Inicjatywa Edukacji Obywatelskiej” podjęli inicjatywę wprowadzenia do przestrzeni publicznej kompetentnie opracowanych i w sposób przystępny udostępnianych pojęć, terminów i nazw własnych. Jej celem jest możliwie obiektywna, wszechstronna prezentacja zasobu informacji, który ułatwi obywatelom czynne i rozumne uczestnictwo w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym Polski.

Partnerzy dostrzegają niedostatki i zaniechania w edukacji ostatnich kilku pokoleń, nasilający się „szum” informacyjny w przestrzeni publicznej, a także w publicystyce historycznej, społeczno –politycznej. W środkach masowego przekazu przyznaje się często pierwszeństwo rozpowszechnianiu poglądów, ocen i interpretacji skrajnych, a często fałszywych przez swoją jednostronność i wybiórcze przedstawianie faktów, poglądów i idei.

Kierując się tym przekonaniem, partnerzy podejmą zadanie wprowadzenia do przestrzeni publicznej możliwie obiektywnych i rzetelnych treści. Służyć temu będzie krajowa platforma informacyjna pod nazwa „Wiki-Polska”, poprzez  którą będą sukcesywnie upowszechniane hasła w ujęciu słownikowym, rozszerzonym encyklopedycznym oraz publikowanie treści, które pomogą obywatelom świadomie uczestniczyć w życiu kraju oraz w lokalnych społecznościach, wykonywać swoje zawody, czy też prowadzić działalność gospodarczą. Impulsem do podjęcia tej inicjatywy są obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości, a także tocząca się dyskusja nad Konstytucją RP. – czytamy deklaracji Inicjatywy Obywatelskiej Wiki-Polska.

Podczas debaty pt.: „Granice wolności wypowiedzi w przestrzeni publicznej”, która odbyła się po inauguracyjnym spotkaniu partnerów, Grzegorz Boguta, były prezes wydawnictwa naukowego PWN, tłumaczył, że hasła, które znajdą się w Wiki-Polsce będą apolityczne. Zapowiadał, że będą opracowane będą miały docelowo charakter normatywny, czyli taki, z którym się nie dyskutuje. Redaktor Boguta podkreślał, że hasła powinny być  powszechnie dostępne z każdego urządzenia.

Prowadzący debatę, Bogusław Chrabota, redaktor naczelny Rzeczpospolitej zaznaczał, że platforma informacyjna to nie tylko portal, nie tylko Wiki-Polska, nie tylko nasza obecność w Internecie. - Mamy ambicję uczestniczenia w życiu publicznym w znacznie szerszym wymiarze: podejmując inicjatywy w świecie analogowym ze szkołami, uczelniami, poprzez konferencje – mówił.

Podczas debaty wystąpili:

  • prof. Antoni Kamiński (PAN), który mówił o tym czym jest prawna a czym fałsz w przestrzeni publicznej;
  • prof. Hubert Izdebski (SWPS), który wygłosił prelekcję pt. „Informacja publiczna – przesłanki i granice wyłączeń z dostępu – ochrona prywatności”;
  • prof. Jan Czekaj (UE w Krakowie), który opowiedział o wpływie fałszywych stereotypów na zdrowie gospodarki.

Zgodnie z zapowiedzią opracowanie pierwszych kilkudziesięciu haseł zamieszczonych w Wiki-Polsce ma nastąpić już w tym roku.

Sob., 7 Kw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska