Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O przyszłości edukacji na Zarządzie ZPP

O przyszłości edukacji na Zarządzie ZPP .

Podczas posiedzenia Zarządu ZPP 5 marca br. w Górze Św. Anny poruszono zagadnienia związane z funkcjonowania nowego systemu oświaty oraz działania planowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej m.in. w zakresie finansowania szkolnictwa zawodowego.

Minister Anna Zalewska zauważyła, że ustawa o finansowaniu zadań oświatowych i zmiany w Karcie Nauczyciela były to zmiany oczekiwane przez samorządy. Ustawa dała możliwość kontrolowania dotacji, której przekazywanie zostało uszczelnione.

W 2019 powiaty zaczynają reformę. Szkoły branżowe już zaczęły działać w 2017 r. ze względu na bardzo duży nacisk, jaki MEN kładzie na szkolnictwo zawodowe. Ponadto MEN dokonuje przeglądu przepisów dotyczących poradni psychologiczno-pedagogicznych. Planuje się, że będzie jedno orzeczenie dla dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Jak wskazała Pani Minister wagi subwencji są niesprawiedliwe a każdy ruch w subwencji jest bardzo widoczny. W subwencji na rok 2018 zaszły zmiany, m.in. krytycznie patrzy się na szkoły policealne które kształcą bezrobotnych.

Pani Minister wskazała, że tam gdzie będą kłopoty MEN będzie razem z samorządami. To że szkoły funkcjonują to jest zasługa samorządów i dyrektorów szkół.

Kolejno głos zabrał Dyrektor Departamentu Współpracy z Samorządem Terytorialnym w MEN Grzegorz Pochopień.

Jak wskazał Pan Dyrektor liczba uczniów w powiatach spadła o 5% a liczba nauczycieli wzrosła. To obrazuje skąd wziął się problem braku pieniędzy w powiatach. W ten sposób Pan Dyrektor starał się odpowiedzieć na wyniki ankiety przeprowadzonej przez ZPP wskazującej, że w skali kraju na podwyżki dla nauczycieli samorządy będą musiały z innych dochodów własnych niż subwencja oświatowa przeznaczyć kilkaset milionów. Jak podkreślił Pan Dyrektor rok 2019 i 2020 będą „powiatowe” bo to ich czas reformy, dlatego środków z podziału subwencji dla powiatów będzie więcej.

Następnie Pan Dyrektor omówił zmiany, jakie wprowadziła ustawa o finansowaniu zadań oświatowych.

Odnosząc się do zmiany zasad finansowania szkół zawodowych od roku 2019 Dyrektor Pochopień zauważył, że podział środków będzie dokonywany w zależności od atrakcyjności zawodów na rynku pracy. Będą promowane te zawody, które dają większe szanse na zatrudnienie. Zróżnicowanie nie będzie duże. Budowane są już narzędzia. GUS rozpoczyna nowe badanie – zapotrzebowania na zawody, którego wyniki będą znane w okolicach wakacji. Będzie to jeden z poważniejszych instrumentów podziału środków na kształcenie zawodowe. System będzie budowany konsekwentnie. Sam podział jest natomiast planowany na poziomie regionalnym.

Ponadto Pan Dyrektor wskazał, że MEN ma plany dotyczące zmianą mechanizmu wynagradzania nauczycieli, tak aby art. 30a KN nie był potrzebny.

Jeżeli chodzi o kształcenie zawodowe Pani Minister dodała, że 6 kwietnia odbędzie się konferencja, na której zostaną przedstawione szczegółowe rozwiązania dot. kształcenia zawodowego. We wrześniu pojawią się konkretnie rozwiązania legislacyjne, tak żeby mogły wejść w życie od początku 2019 r.  Ponieważ do końca września powstanie projekt budżetu na 2019 r. to ewentualne zdjęcie z przedsiębiorców, czynnie włączających się w kształcenie zawodowe obowiązku zapłaty podatku od darowizn zostanie przewidziane w budżecie.

Odnosząc się do podwójnego rocznika, który pojawi się w szkołach ponadpodstawowych i problemem niektórych samorządów z koniecznością rozbudowania bazy szkolnej Pani Minister zauważyła, że w rezerwie nie będzie środków na inwestycje ale jest rezerwa ogólna. Ponadto Ministerstwo Sportu i Turystyki też dysponuje pieniędzmi dla szkół. Jak podkreśliła Pani Minister zależy jej aby samorządy szukały w niej przyjaciela i nie emocjonowały się tak bardzo, ponieważ wspólnie będzie można zmieniać tę rzeczywistość.

Na zakończenie Pani Minister została poproszona o rozwianie wątpliwości, że partnerstwo MEN z samorządami trochę jednak kuleje. Natomiast Pani Minister w odpowiedzi stanowczo stwierdziła, że rozwiewa tę wątpliwość, ponieważ jak najbardziej partnerstwo istnieje.

Niedz., 11 Mrz. 2018 0 Komentarzy
Katarzyna Liszka-Michałka
Redaktor Katarzyna Liszka-Michałka