Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządowcy z Lubelszczyzny walczą o środki na drogi

Samorządowcy z Lubelszczyzny walczą o środki na drogi fotolia.pl

8 stycznia br. w Biłgoraju, starostwie, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie z województwa lubelskiego podjęli stanowisko dotyczące realizacji „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 -2019” - edycja 2018 na terenie województwa lubelskiego.

Zauważają w nim, że w ogłoszeniu o naborze wniosków w ramach programu z sierpnia 2017 r. wojewoda lubelski przeznaczył kwotę 82 969 408 zł na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i gminnych w województwie lubelskim w 2018r. Następnie na koniec grudnia ub. r. opublikowano listę wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach programu na kwotę 60 341 388 zł.

W ocenie samorządowców przez zmianę kwoty dofinansowania w grudniu 2017r. wiele samorządów nie otrzyma dotacji na ważne inwestycje drogowe, które po ukazaniu się ostatecznej listy rankingowej z listopada zostały zaplanowane i ujęte w uchwalanych w tym czasie gminnych i powiatowych budżetach

- Zmiana kwoty przeznaczonej na dofinansowanie zadań drogowych w ramach ww. programu, a podanej w ogłoszeniu Wojewody już po zakończeniu oceny merytorycznej wniosków i opublikowaniu ostatecznej listy rankingowej powoduje ogromne rozczarowanie  i rozgoryczenie mieszkańców, którzy liczyli na realizację długo oczekiwanych inwestycji – czytamy w stanowisku.

Jak zaznaczają przedstawiciele JST, przygotowanie kompletnego wniosku aplikacyjnego jest procesem długotrwałym i kosztownym. Wymaga bowiem przeprowadzenia konsultacji społecznych, wykonania kompletnej dokumentacji projektowej niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę, zaangażowania wielu pracowników urzędów gmin i starostw. - Samorządy do tej pory planując inwestycje miały świadomość, że dobrze przygotowane projekty spełniające wysokie standardy budowy i wpływające znacząco na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu: pieszych, rowerzystów i zmotoryzowanych, będą promowane w punktacji zadania – tłumaczą.

Podkreślają, że w naborze wniosków w edycji na rok 2018 bardzo dużej zmianie uległy zasady uczestnictwa i kryteria oceny. Pomimo tych zmian i konieczności wdrożenia ich w krótkim czasie, samorządy stanęły na wysokości zadania opracowując wnioski, które uzyskały wymaganą ilość punktów, dzięki czemu miały szansę na otrzymanie wsparcia finansowego przy zakładanej pierwotnie kwocie alokacji środków.

W związku z powyższym włodarze wnioskują o przywrócenie kwoty alokacji kwoty na 2018 rok  w wysokości 1,1 mld zł, jak również kontynuowanie programu po 2019 r. z zachowaniem finansowania, na co najmniej dotychczasowym poziomie. - Wnioskujemy również o przeprowadzenie szerokich konsultacji nowych kryteriów naboru wniosków ze środowiskiem samorządowym, celem wypracowania bardziej obiektywnych kryteriów oceny wniosków.

Chcemy mocno podkreślić, że inwestycje drogowe realizowane w ramach programu przebudowy gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej wymagają ogromnego zaangażowania finansowego gmin i powiatów. Zainwestowane w ten sposób środki w sposób długotrwały przyczyniają się do poprawy, jakości życia mieszkańców, do rozwoju przedsiębiorczości, tworzenia nowych miejsc pracy oraz poprawy bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg – podają.

Sob., 13 St. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska